Poprvé po sto letech. Austrálie uzavírá hranici mezi svými nejlidnatějšími státy

Australské úřady v úterý kvůli pandemii covidu-19 poprvé po zhruba 100 letech uzavřou hranici mezi dvěma nejlidnatějšími státy Victoria a Nový Jižní Wales. Podle agentury Reuters to oznámil premiér státu Victoria Daniel Andrews.

Australští zdravotníci
Zdroj: Reuters Autor: James Ross

Místní úřady k podobnému kroku přistoupily naposledy v roce 1919 během pandemie španělské chřipky. „Je to chytré rozhodnutí, správné rozhodnutí v této době, vzhledem k výzvám, jimž čelíme při zadržování tohoto viru,“ řekl Andrews novinářům.

Rozhodnutí uzavřít hranice údajně učinil společně s australským premiérem Scottem Morrisonem a premiérkou Nového Jižního Walesu Gladys Berejiklianovou. Hranice Victorie s jediným dalším sousedem Jižní Austrálií je uzavřena již delší dobu.

Rekordní počty nakažených, domy v karanténě

V hlavním městě Victorie Melbourne v posledních dnech rychle roste počet infikovaných. Místní úřady proto zavedly přísné společenské restrikce na 30 předměstích a uvalily úplnou karanténu na devět velkých bytových domů.

Stát za neděli oznámil 127 nových případů koronaviru, což je nejvíce za den od začátku pandemie. Po více než dvou týdnech také zaregistroval zemřelého s covidem-19. V Austrálii tak nyní evidují 105 obětí nákazy.

Pětadvacetimilionová Austrálie je ve srovnání s řadou dalších zemí pandemií zasažena jen mírně, koronavirus se tam zatím prokázal u necelých 8500 lidí. Rozmach nákazy v Melbourne však vzbudil obavy z možného nekontrolovaného šíření nemoci. Země za poslední týden registrovala 109 případů denně, v prvním červnovém týdnu to přitom bylo devět případů.