Čaputová je po roce v úřadu nejdůvěryhodnějším politikem Slovenska

Po roce od nástupu do úřadu vévodí slovenská prezidentka Zuzana Čaputová podle průzkumů veřejného mínění žebříčku důvěryhodnosti politiků. Výrazná většina obyvatel země je spokojena s tím, jak Čaputová vykonává vrcholnou politickou funkci. Uvedl to v pondělí prezident bratislavského Institutu pro veřejné otázky (IVO) Grigorij Mesežnikov. Dodal, že podle jeho názoru Čaputová vystupuje státnicky a nadstranicky.

Nyní šestačtyřicetiletá Čaputová loni v rozhodujícím kole přímých prezidentských voleb porazila místopředsedu Evropské komise Maroše Šefčoviče. Stala se první ženou v nejvyšší politické funkci na Slovensku od vzniku státu v roce 1993. Nevedla útočnou kampaň a konfrontacím se při veřejných vystoupeních vyhýbala i po složení prezidentského slibu.

„Zhostila se úřadu velmi dobře, záleží jí na občanech,“ míní Mesežnikov. Dodal, že stejně jako její předchůdce v úřadu Andrej Kiska je proevropsky a proatlanticky orientovaná. Z pozice prezidentky také zdůraznila význam lidských práv a ve slovenské sněmovně si vyslechla zprávu ombudsmanky o její práci za loňský rok.

Video 168 hodin
video

Faktor Čaputová aneb první rok slovenské prezidentky

Zdroj: ČT1

Zvolení Čaputové hlavou státu bylo podle Mesežnikova projevem politických změn, které nastaly po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky v roce 2018. V zájmu řešení politické krize tehdy z funkce odešel premiér Robert Fico, jehož strana Smer-SD po porážce v letošních parlamentních volbách skončila v opozici a nyní čelí rozkolu.

Právnička Čaputová před zvolením hlavou státu ve vysoké politice nepůsobila. Známou se stala dlouholetým bojem proti skládce ve městě Pezinok nedaleko Bratislavy, kde i v současnosti bydlí. Na význam ochrany životního prostředí upozorňuje také jako prezidentka. Dříve Čaputová zastávala funkci místopředsedkyně neparlamentní strany Progresívne Slovensko, která v únorových parlamentních volbách v koalici s jinou malou stranou těsně nepřekročila volební práh.

Prezidentský slib složila Čaputová loni v polovině června, kdy Kiskovi uplynulo pětileté funkční období. Kiska pak založil vlastní stranu Za ľudí, která po posledních volbách do sněmovny jako nejslabší z parlamentních stran vstoupila do čtyřčlenné vládní koalice nového premiéra Igora Matoviče.

Rozvedená matka dvou dcer Čaputová se letos v květnu dostala do pozornosti bulvárních médií kvůli tomu, že se jejím novým partnerem stal ekolog a její dřívější poradce Juraj Rizman, s nímž se prezidentka zná již léta.

Dříve byl jejím přítelem fotograf a hudebník Peter Konečný, loni na jaře ale Čaputová přiznala, že jejich vztah prochází krizí.

Video Čaputová je sto dní slovenskou prezidentkou
video

Čaputová je sto dní slovenskou prezidentkou