Průzrařná voda v benátských kanálech

Místo turistů ryby a delfíni, vidět je až na dno. K italským břehům se vrací příroda

V Itálii jako by se zastavil čas. Lidé jsou v izolaci, aby zabránili dalšímu šíření koronaviru, jsou v šoku z množství obětí. Snaží se chránit své blízké, prakticky nevycházejí ven, obchody se utlumily. Přesto má tíživá situace jisté klady. Benátky, které po celý rok lákají davy turistů, se vyprázdnily, a v důsledku dramatického poklesu lodní dopravy se pročistila voda. Do benátských kanálů se vracejí ryby a labutě.

 

Benátské uličky zejí prázdnotou a zmizeli také turisté plující v gondolách. Brzy si místní začali všímat obrovského rozdílu v čistotě vody, uvedla televize CNN. Výrazně se také zlepšila kvalita vzduchu.

„Voda se nyní zdá být průzračnější, jelikož je na kanálech menší provoz, a sedimenty tak zůstávají na dně. Lodní doprava většinou sediment vynáší na hladinu,“ uvedl mluvčí benátského starosty. 

„Kanci uprostřed mého rodného města, delfíni v přístavu Cagliari (na Sardinii - pozn. red.), kachny ve fontánách v Římě, benátské kanály mají nyní čistou vodu plnou ryb. Znečištění ovzduší kleslo. Příroda si během karantény v Itálii bere zpět, co jí patří,“ uvedl na Twitteru jeden uživatel.

Ze satelitních snímků je také patrné, že znečištění nad Itálií za koronavirové karantény kleslo. Podle Evropské kosmické agentury (ESA) se nad oblastí výrazně snížily emise.