Stovky zraněných a desítky mrtvých. Albánii postihlo silné zemětřesení

Přes dvacet mrtvých a přibližně šest set zraněných si vyžádalo zemětřesení o síle 6,4 stupně, které krátce před čtvrtou hodinou ranní zasáhlo západ Albánie. Nová bilance nemusí být konečná: někteří zranění jsou v kritickém stavu. Velké škody podle agentury AP hlásí vesnice Thumanë a přístavní město Drač, kde s vyprošťovacími pracemi pomáhá armáda, a to i za pomoci buldozerů. Podle Reuters bylo zemětřesení nejsilnější za desítky let. Český velvyslanec v Tiraně řekl, že Češi v zemi jsou v pořádku. Jen o pár hodin později se země otřásala i v Bosně.

„Kontaktovali jsme všechny české občany, kteří tu žijí dlouhodobě, jakož i ty, kteří se zaregistrovali v systému Drozd. Všichni jsou v pořádku,“ řekl v telefonátu velvyslanec Jaroslav Ludva. Připustil, že v zemi by mohli být i Češi, o kterých velvyslanectví neví, upozornil však, že zemětřesení udeřilo hlavně na pobřeží, kde už turisté nejsou, protože sezona na plážích skončila.

Ani Tirana, ani horské oblasti, kde by se případní návštěvníci mohli vyskytovat, přímo postiženy nebyly. V metropoli nicméně „postel a skříně skákaly po bytě a popadaly“ a „asi minutu se zdi chvěly“, vylíčil Ludva vlastní zážitek. „V Tiraně jsou ulice zaplavené lidmi, kteří se bojí vrátit do svých domovů,“ uvedl odpoledne spolupracovník ČT Thomas Kulidakis.

„Hlavní škody jsou na pobřeží, zejména ve městě Drač, kde spadly starší budovy,“ sdělil rada-vyslanec Svatopluk Opěla z velvyslanectví v Tiraně. Otřesů bylo podle něj několik, nejsilnější byl před čtvrtou hodinou ráno. „Otevíraly se skříně, padalo nádobí, pohyboval se nábytek. Bylo to velmi citelné,“ popsal Opěla. Panika ale prý v zemi nepanuje.

Video Události
video

Události: Albánii zasáhlo mohutné zemětřesení

Česko nabízí pomoc

Český ministr vnitra Jan Hamáček na Twitteru napsal, že Česko nabídlo Albáncům speciální tým Hasičského záchranného sboru, který je připraven okamžitě vyrazit. Albánská strana nabídku zatím nepřijala, podle mluvčí hasičů Nicole Studené nyní přijímá pomoc ze zemí, které jsou geograficky blíže.

Hasiči ráno na Facebooku uvedli, že mohou vyslat tým, který se specializuje na vyhledávací a záchranné práce v obydlených oblastech, zejména po zemětřeseních. V Česku se využívá
například při zřícení budov.

Video Albánii postihlo silné zemětřesení. Nejméně čtyři lidé zemřeli, 150 je zraněných
video

Albánii zasáhlo nejsilnější zemětřesení za desítky let

Zdroj: EBU
Řecko podle agentury AFP vyslalo dva týmy s celkem 41 hasiči. Premiér Edi Rama za nabídky pomoci poděkoval sousedním zemím, Evropské unii a Spojeným státům. „Je to dramatický okamžik, ale měli bychom zachovat klid, stát jeden při druhém, abychom se s tímto šokem vypořádali,“ řekl.

Nejvíce mrtvých zatím hlásí město Drač

Jeden člověk zemřel, když při silných otřesech vyskočil z budovy v okrese Kurbin asi 50 kilometrů severně od metropole. Muž se ženou zahynuli v blízké vsi Thumanë. Další mrtvé podle mluvčí ministerstva obrany záchranáři nalezli v troskách domů a hotelů v Drači.

„Telefonoval jsem s dcerou a neteří. Říkaly, že jsou v pořádku a čekají na vyproštění. Ale nedovolal jsem se ženě ani dalším příbuzným,“ řekl místní televizi News24 jeden z obyvatelů Drače. Stanice odvysílala mimo jiné záběry lidí jásajících poté, co se záchranářům podařilo vyprostit živého chlapce z trosek domu, ve kterých dříve nalezli mrtvé tělo. Zatím nikdo neví, kolik lidí uvázlo pod troskami v Drači a v Thumanë. Asi čtyři stovky vojáků stavějí na obou místech stany, které mají lidem posloužit jako útočiště.

„Střecha nám spadla na hlavy, ani nevím, jak jsme unikli. Bůh nám pomohl,“ řekla agentuře Reuters osmačtyřicetiletá Marjana Gjokaová, která spolu s příbuznými, včetně tříleté neteře, vyvázla z bytu v pětipodlažní budově v Thumanë.

Epicentrum otřesů o síle 6,4 stupně bylo deset kilometrů severně od města Shijak, asi třicet kilometrů od hlavního města Tirany, s ohniskem v hloubce 20 kilometrů, uvedla americká geologická služba USGS. Podle Reuters oblast poté postihlo několik silných následných otřesů. Chvění země bylo citelné nejen po celém albánském pobřeží, ale rovněž v jižní Itálii, v Severní Makedonii, Kosovu, Černé Hoře či Srbsku.

Video Zprávy v 10
video

Spolupracovník ČT Thomas Kulidakis k situaci v Albánii

Spolupracovník ČT Thomas Kulidakis k situaci v Albánii

Svatopluk Opěla z velvyslanectví ČR v Tiraně k zemětřesení

Seismolog: Následné otřesy už jsou většinou slabší než ten první

Během posledních dvou měsíců je to druhé zemětřesení, které v albánské metropoli vyhnalo místní obyvatele ven. Jen o několik hodin později zemětřesení o síle 5,4 stupně zasáhlo Bosnu, odkud však podle agentur dosud nejsou hlášeni zranění či větší škody.

Když Albánii 21. září postihlo zemětřesení o síle 5,6 stupně a poničilo na 500 domů, albánské ministerstvo obrany uvedlo, že šlo o nejsilnější zemětřesení v zemi za posledních 30 let. „Za posledních sto let bylo v této oblasti zaznamenáno takovýchto i o něco silnějších zemětřesení celkem sedm,“ poznamenal seismolog Aleš Špičák z Geofyzikálního ústavu AV ČR.