Útočník z pařížské prefektury se hlásil k radikálnímu islámu

Zaměstnanec pařížské policejní prefektury, který ve čtvrtek ubodal čtyři kolegy, se hlásil k „radikální verzi islámu“. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na protiteroristické oddělení pařížské prokuratury. Muž, jehož nakonec zastřelil jeden z policistů, byl ve spojení s jedinci z řad salafistů, uvedl prokurátor Jean-Francois Ricard.

Video Zprávy
video

Útočník z Paříže vykazoval známky radikalizace

Dosavadní vyšetřování ukázalo, že útočník „schvaloval násilí ve jménu tohoto (proudu) náboženství“, konstatoval Ricard. Pětačtyřicetiletý agresor podle prokurátora schvaloval také útok na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo, při němž v roce 2015 zemřelo dvanáct lidí.

Na prefektuře, kde ve čtvrtek rozpoutal násilí, muž pracoval 16 let. Narodil se na francouzském ostrově Martinik v Karibiku. K islámu konvertoval před zhruba deseti lety, napsala agentura Reuters.

Před útokem si podle vyšetřovatelů se svou ženou vyměnil 33 textových zpráv náboženského charakteru. „Zprávy končily těmito dvěma výrazy: 'Alláhu Akbar' a 'Následujme svého milovaného proroka Mohameda a přemýšlejme o Koránu',“ uvedl prokurátor Ricard.

Část francouzských poslanců požaduje, aby případ začala vyšetřovat zvláštní parlamentní komise. „Žádá také rezignaci ministra vnitra Christophe Castanera, protože útočník mohl pracovat na prefektuře, i když známky radikalizace vykazoval už delší dobu. Podle opozičních zákonodárců se do policejních sborů už dokázalo infiltrovat několik desítek islámských radikálů a podobný útok by se mohl v budoucnu opakovat,“ uvedl zpravodaj ČT ve Francii Jan Šmíd.

Sám Castaner krátce po útoku uvedl, že u útočníka „se nikdy neprojevilo problematické chování“ ani „nejmenší varovný signál“.

Manželka i bratr útočníka jsou ve vazbě

Podle médií informační technik Michael Harpon byl prý neslyšící nebo hluchoněmý. Jeho manželku, údajně rovněž neslyšící praktikující muslimku původem z Maroka, vzali policisté ve čtvrtek do vazby. Zadrželi i několik dalších lidí, včetně útočníkova bratra.

Muž si ve čtvrtek ráno před útokem koupil dva nože, jeden kuchyňský s ostřím o délce 33 centimetrů a jeden nůž na ústřice. Po poledni zabil tři policisty a jednoho administrativního pracovníka prefektury. Oběťmi se stali tři muži a jedna žena. Další člověk byl těžce zraněn, ale jeho život není ohrožen.

Salafismus je směr islámu, který se snaží toto náboženství očistit od cizorodých, zejména západních vlivů a ve své radikální podobě směřuje k potlačení práv a svobod nemuslimů. Hlásilo se k němu i mnoho pachatelů teroristických útoků z minulosti.