Turecko přesunulo v tajnosti na sever Kypru desítky tanků. Ankara pátrá u ostrova po zemním plynu

Turecko v tajnosti přepravilo do okupované části severního Kypru 42 tanků Leopard 2A4. Stroje německé výroby se nachází jen deset kilometrů od Nikósie, metropole Kyperské republiky. Informoval o tom turecký server Ahval s odvoláním na řecká média.

Příslušník tureckých sil na severu Kypru
Zdroj: ČTK/AP Autor: Petros Karadjias

Tanky a munici na ostrov dopravily dvě lodě, které vypluly z turecké pevniny. Tento krok se příčí zákazu amerického Kongresu a německé vlády na ostrov převážet zbraně vyrobené v těchto dvou zemích, napsal řecký týdeník To Vima.

Napětí mezi Tureckem a Kyperskou republikou se v uplynulých dvou měsících vystupňovalo kvůli sporům ohledně těžby zemního plynu ve východním Středomoří. U kyperského pobřeží provádí průzkumné vrty už dvě turecké lodi.

Ankara tradičně hájí zájmy Severokyperské turecké republiky, která vznikla na severu ostrova v roce 1974, kdy tam Turecko vyslalo vojáky v reakci na pokus nacionalistických kyperských Řeků o převrat. V jižní části ostrova je mezinárodně uznávaná Kyperská republika, která je od roku 2004 členem EU. Severokyperskou republiku uznává jen Turecko.

Nikósie tvrdí, že výzkumné vrty Ankary nerespektují výlučnou ekonomickou zónu Kyperské republiky, a požádalo Evropskou unii, aby vůči Turecku zaujala tvrdší pozici. Podle Ankary mají na nerostné bohatství nárok Turecko i Turci ze severní části ostrova.