Argentina po rozsáhlém výpadku obnovila dodávky elektřiny téměř v celé zemi

V Argentině, kterou v neděli postihl rozsáhlý výpadek elektřiny, se po 13 hodinách podařilo obnovit dodávky na 98 procentech území. Podle deníku Clarín to oznámilo ministerstvo energetiky. Krátce předtím byly už obnoveny i dodávky ve všech postižených oblastech v Uruguayi. Příčina výpadku, který postihl na padesát milionů lidí a který místní média označují za historický, se stále vyšetřuje.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Výpadek elektřiny postihl v Jižní Americe na padesát milionů lidí

Podle argentinských úřadů kolaps zřejmě způsobily bouře na pobřeží, které nejprve zastavily přenos proudu dálkovým vedením Yacyretá - Salto Grande, což pak způsobilo automatické vypnutí celé přenosové soustavy.

„Vypnutí nastalo automaticky, počítače to udělají, když zjistí nerovnováhu, která by mohla způsobit větší škodu,“ oznámil na tiskové konferenci argentinský ministr energetiky Gustavo Lopetegui.

Argentinu postihl rozsáhlý výpadek elektřiny
Zdroj: Reuters

Argentina nevylučuje ani kybernetický útok 

Na otázku jednoho z novinářů, zda mohlo jít o kybernetický útok, ministr odpověděl neurčitě. „Nevylučujeme žádnou z možností, ale kybernetický útok není mezi primárními příčinami, které připadají v úvahu,“ odpověděl Lopetegui.

Dodal, že první přesnější informace by mohly být za dva dny a závěrečná zpráva bude hotova za deset až patnáct dní. Na jejím základě se pak přijmou opatření, aby už se podobná situace nemohla opakovat.

Blackout v Argentině
Zdroj: Reuters
Autor: Mariana Greif

Prezident žádá důkladné vyšetření

Rozsáhlý výpadek elektřiny postihl v neděli téměř celou Argentinu, část Uruguaye a některé regiony na jihu Brazílie a v Chile. Problémy nastaly mimo jiné v telekomunikacích a dopravě, přerušena byla železniční i autobusová doprava, nefungovaly semafory ani metro. Zavřeny zůstaly také obchody, přitom Argentina zrovna slavila Den otců.

Za „nebývalý“ označil výpadek i argentinský prezident Mauricio Macri, který slíbil důkladné vyšetření příčin. Podle serveru BBC Mundo má situace i politický rozměr, v zemi totiž pomalu začíná kampaň před říjnovými prezidentskými volbami.

Výpadky proudu zažila Argentina v minulosti vícekrát, i když ne tak rozsáhlé. Nynější prezident Macri z nich dříve vinil předchozí vládu prezidentky Cristiny Fernándezové a jejího manžela, prezidenta Néstora Kirchnera. Macri i další opoziční politici bývalým vládám vyčítali nedostatečné investice do energetické infrastruktury.

Uruguayský ministr energetiky Guillermo Moncecchi považuje výpadek za „katastrofický“. „Už čtyřicet let jsme propojeni s Argentinou a nikdo podobnou věc nepamatuje,“ řekl v neděli novinářům šéf uruguayské státní energetické společnosti UTE Gonzalo Casaravilla.