Střelec zabil v americkém městě Virginia Beach 12 lidí. Pachatelem byl městský zaměstnanec

Páteční střelba v obecním správním centru ve městě Virginia Beach na východním pobřeží USA si vyžádala nejméně 12 obětí. Informovala o tom agentura Reuters. Mezi dohromady 13 mrtvými je i pravděpodobný střelec, který byl podle šéfa místní policie dlouholetým městským zaměstnancem. Motiv střelby zatím stále není znám.

Video Střelba ve městě Virginia Beach
video

Střelba ve městě Virginia Beach

Střelec podle policie zemřel, když policisté opětovali střelbu ve správní budově vedle radnice. Za mrtvého byl prohlášen po převozu do nemocnice. Pachatel vyzbrojený pistolí s tlumičem předtím zasáhl také jednoho policistu, který ale přežil díky neprůstřelné vestě.

Podle šéfa policie ve Virginia Beach Jamese Cervery byl střelec sám a střílel do lidí „nahodile“. Kromě 12 mrtvých si střelba vyžádala také čtyři zraněné. Mezi oběťmi je podle policie sedm mužů a pět žen. Jedenáct z nich bylo zaměstnanci města, dvanáctý si přišel do správního centra vyřídit úřední záležitost.

„Policie nemá žádné zprávy o tom, že by pachatel byl členem nějaké teroristické skupiny,“ uvedl v sobotu ráno přímo z města Virginia Beach zpravodaj ČT v USA David Miřejovský. Dodal, že zatím to vypadá tak, že to byl „zoufalý, šílený střelec, který pracoval v městských službách a měl rozepře se svými kolegy v zaměstnání, které se rozhodl řešit touto strašlivou střelbou.“ 

Kdo střílel

Střelcem byl podle policie DeWayne Craddock, čtyřicetiletý muž, který byl 15 let městským zaměstnancem. V době útoku byl těžce ozbrojen a v jeho bytě se posléze našla řada dalších zbraní, uvedl šéf policie Cervera na tiskové konferenci. K motivu útoku se nevyjádřil s tím, že je předmětem dalšího vyšetřování.

Zástupci města odmítli sdělit, zda předpokládaný střelec v době útoku čelil ze strany zaměstnavatele nějakému disciplinárnímu řízení. Některá americká média spekulovala, že Craddock útočil, protože mu hrozilo propuštění z práce. 

Nejdrtivější den v dějinách Virginia Beach

Virginia Beach leží u atlantského pobřeží a s přibližně 450 tisíci obyvateli jde o největší město Virginie. „Je to nejdrtivější den v dějinách Virginia Beach,“ okomentoval tragickou událost starosta Bobby Dyer.

Podle Reuters se jedná o nejkrvavější útok na pracovišti ve Spojených státech od letošního února, kdy tovární dělník ve městě Aurora ve státě Illinois zabil pět svých kolegů poté, co dostal výpověď z práce.

Nejhorší krveprolití ve veřejném prostoru způsobil v říjnu 2017 v Las Vegas Stephen Paddock, který postřílel 58 lidí a bezmála 900 dalších zranil. Střílel z pokoje ve 32. patře hotelu na 22 tisíc účastníků koncertu country hudby pod širým nebem. Vyšetřovatelé jeho motiv nezjistili.