V Luhanské oblasti zuří boje, sestřelen armádní vrtulník

Kyjev – Ve východoukrajinských městech Slavjansku a Kramatorsku zuří tvrdé boje s nasazením dělostřelectva a letectva. Proruští rebelové v oblasti sestřelili vrtulník ukrajinské armády. Podle úřadujícího ukrajinského prezidenta Oleksandra Turčynova zahynulo všech 14 lidí na palubě včetně jednoho generála. Místní média informují o ostřelování palebných pozic povstalců ve Slavjansku ukrajinskou armádou, nasazeny údajně jsou raketové baterie Grad. Povstalci se prý ukryli do obytných čtvrtí. Velení ukrajinské armády nicméně svou účast v bojích popřelo.

Podle zpravodajského serveru Ostrov začala ve Slavjansku a Kramatorsku „rozsáhlá protiteroristická operace“. Slavjanskem se podle zpráv na sociálních sítích rozléhají dávky ze samopalů a kulometů. Armáda údajně střílí do obytných čtvrtí, kde se povstalci ukrývají. Zdroje serveru Ostrov tvrdí, že hlavní vzbouřenecké síly Slavjansk opustily. 

„Je tu skutečná válka, tak mohutnou palbu jsme od začátku krize ve Slavjansku neslyšeli,“ píše obyvatel města na twitterovém účtu Svobodnyj Slavjansk. Bojuje se údajně zejména v předměstské obci Semenivka a na hlavním železničním nádraží. Obyvatelé jsou vyzýváni, aby nevycházeli na ulici a aby okna přelepili lepící páskou. Mobilní síť nefunguje.

Miroslav Karas, zpravodaj ČT:

„Situace se od útoku na doněcké letiště vůbec neuklidňuje. Dostáváme zprávy nejen o útocích na severu luhanské oblasti, ale i v srdci samotného Slavjansku, kde je údajně už i těžká technika.“

Ukrajinská armáda bezprostředně po nedělních prezidentských volbách zahájila mohutnou operaci proti povstalcům v Doněcku a v noci na dnešek vojáci zaútočili i na povstalecké pozice v Luhansku. Nově zvolený prezident Petro Porošenko varoval, že „protiteroristická operace“ vstupuje do nové fáze, bude účinnější a důraznější.

Oběti bojů na Ukrajině
Zdroj: ČTK/AP/Vadim Ghirda

Dnešní armádní operaci ve Slavjansku a Kramatorsku nicméně velení protiteroristické operace popřelo. Podle armádního mluvčího Vladislava Selezňova boje skutečně propukly, nicméně jsou projevem soupeření mezi konkurenčními skupinami povstalců. „Bojují mezi sebou,“ řekl mluvčí novinářům. „Žádné baterie raket Grad do obytných čtvrtí nestřílejí. Úkolem armády je zničit teroristy s co nejmenšími ztrátami mezi civilním obyvatelstvem. Opakuji - s co nejmenšími ztrátami,“ zdůraznil Selezňov.

Členové mise OBSE stále v ohrožení

Proruští separatisté obrátili pozornost i na pozorovatele OBSE. Jedenáctičlennou skupinu zadržovali několik hodin. Ráno se objevily první zprávy o jejich čtyřech kolezích, kteří zmizeli už v pondělí. „Pozorovatelé byli samozřejmě zadrženi,“ řekl doněcký „lidový gubernátor“. Nikdo je prý nezatkl, povstalci jen nyní zjišťují, o jaké osoby jde a kam a proč měli pozorovatelé namířeno. „Pak je necháme jít,“ řekl Ponomarjov. Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), která tým na východ Ukrajiny vyslala, podle Ponomarjova separatisté varovali před cestami do neklidných oblastí. „Horlivé“ pozorovatele ale přesto OBSE na východ poslala, stěžoval si povstalecký vůdce.

Člen mise OBSE: Podařilo se nám povstalce přesvědčit, že nejsme nepřátelé

Anton Fillo, pozorovatel z jedenáctičlenné mise OBSE, v rozhovoru se zpravodajem ČT Miroslavem Karasem upřesnil, že přes všechna kontrolní stanoviště procházeli pozorovatelé bez problémů, na jednom z nich je ale zastavili ozbrojenci a zabavili jim mobilní telefony. „Nakonec jsme je přesvědčili o tom, že mise OBSE je tu proto, aby objektivně zhodnotila daný stav, a že nejsme žádní nepřátelé,“ vysvětlil Fillo s tím, že povstalci pak otočili, dokonce pozvali pozorovatele na oběd a odvedli je zpět do města.

Ve čtyřčlenné misi, zadržené podle dřívějších zpráv v pondělí večer východně od Doněcku, jsou pozorovatelé z Estonska, Dánska, Švýcarska a Turecka. OBSE má na východě Ukrajiny několik stovek dlouhodobých pozorovatelů, kteří tam působí od března.

Místní tisk:  Operuje zde několik vzájemně soupeřících proruských organizací

Ve středu vzbouřenci tvrdili, že o únosu pozorovatelů nic nevědí. Tisková služba povstalecké Doněcké lidové republiky vydala prohlášení, podle něhož o pohřešovaných cizincích prý „slyší poprvé“. Dnešní Ponomarjovovo prohlášení potvrzuje informace místních médií, že v oblasti operuje několik vzájemně soupeřících proruských organizací, které své akce nekoordinují.

Podle německého diplomata Wolfganga Ischingera, který je prostředníkem OBSE pro ukrajinskou krizi, může evropská organizace své pozorovatele z Ukrajiny úplně odvolat, pokud podobné incidenty budou pokračovat. „Pokud se budeme muset o jejich život soustavně bát, nezbude než je odvolat,“ řekl ve středu Ischinger televizi ZDF.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Aby se temná minulost neopakovala, říkají ke sjezdu v Brně potomci sudetských Němců

Podle historiků prakticky není možné spočítat, kolik potomků sudetských vyhnanců dnes žije v Německu. Někteří se totiž k dědictví předků vůbec nehlásí a nemají o ně zájem. Řada z nich se ale chystá přijet na sjezd sudetských Němců v Brně, aby – jak sami říkají – se temná minulost už neopakovala.
před 2 hhodinami

Česko v OSN jako jediné z EU nesouhlasilo s klimatickou rezolucí

Česko jako jediný stát Evropské unie nesouhlasilo s rezolucí Valného shromáždění OSN o ochraně klimatu. Při středečním hlasování se zdrželo, uvádí OSN. Rezoluce podpořila loňské stanovisko Mezinárodního soudního dvora (ICJ), podle kterého jsou státy právně zodpovědné v případě porušování svých klimatických závazků. ICJ se domnívá, že za některých okolností by státy poškozené klimatickými změnami mohly žádat o odškodnění. Stanovisko soudu není závazné, experti a ekologové ho však označují za přelomové.
před 3 hhodinami

Trump a Netanjahu se v telefonátu přeli o postupu ve válce s Íránem, píše CNN

Americký prezident Donald Trump vedl v úterý „napjatý rozhovor“ s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Ve čtvrtek ráno SELČ o tom napsala stanice CNN, podle níž průběh telefonátu odrážel odlišné názory obou státníků na postup ve válce s Íránem. Stanice se odvolává na prohlášení amerického úředníka. Trump s Netanjahuem v posledních dnech jednali několikrát.
před 5 hhodinami

Prezident Pavel zahájí bezpečnostní konferenci Globsec

V Praze ve čtvrtek mezinárodní bezpečnostní konference Globsec Forum, třídenní program zahájí prezident Petr Pavel. Pořadatelé počítají s účastí více než dvou tisíc hostů z 86 zemí, což je dosud nejvíce. Na akci ve čtvrtek promluví i moldavská prezidentka Maia Sanduová či předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolová. Do Česka by měl přijet i šéf ukrajinské diplomacie Andrij Sybiha.
před 5 hhodinami

Řada zemí odsoudila chování izraelského ministra k aktivistům z flotily

Několik zemí ve středu odsoudilo izraelské zacházení s aktivisty z flotily, která směřovala do Pásma Gazy s humanitární pomocí a kterou izraelská armáda zastavila v mezinárodních vodách. Španělsko, Francie, Británie, Irsko, Nizozemsko, Německo, Belgie, Kanada a Itálie kritizovaly video, které zachycuje spoutané aktivisty klečící na zemi. Ti jsou na záběrech pod dohledem maskovaných příslušníků izraelských bezpečnostních složek a za přítomnosti ministra národní bezpečnosti Itamara Ben Gvira. Jeho jednání odsoudilo i Turecko a také americký velvyslanec v Izraeli.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Syn zakladatele značky Mango čelí podezření z vraždy svého otce

Katalánská policie bude syna zakladatele módní značky Mango vyšetřovat na svobodě. Rozhodl o tom soud poté, co Jonathan Andic složil kauci ve výši jednoho milionu eur. Policie ho podezírá z vraždy svého otce. Isak Andic před rokem a půl zemřel po pádu z útesu.
před 10 hhodinami

Ukrajina zasáhla jednu z největších rafinerií v Rusku

Ukrajinská armáda ve středu uvedla, že zasáhla rafinerii v Kstovu v ruské Nižegorodské oblasti. Ruské úřady hlásí požár v průmyslových objektech, který podle nich způsobil pád trosek dronů. Podle ruského ministerstva obrany se poslední ukrajinské útoky opět týkaly většiny západního a středního Ruska. Gubernátor Rostovské oblasti Jurij Sljusar tvrdí, že v Rostově zranil ukrajinský dron jednoho člověka.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

USA obvinily bývalého kubánského vůdce Raúla Castra ze čtyřnásobné vraždy

Spojené státy obvinily bývalého lídra Kuby Raúla Castra ze čtyřnásobné vraždy při sestřelení dvou letounů kubánským vojenským letadlem v únoru 1996. Úřadující ministr spravedlnosti USA Todd Blanche to řekl na čtvrteční akci v Miami připomínající oběti incidentu. Kuba americká obvinění odmítla a označila je za politickou hru a překrucování událostí.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...