Krádež královských klenotů vynesla mladému Švédovi 4,5 roku vězení

Dvaadvacetiletý Švéd byl odsouzen ke čtyřem a půl roku vězení za krádež historických královských klenotů, které loni v červenci zmizely z katedrály ve městě Strängnäs na jihu Švédska. Odhadovaná cena klenotů je v přepočtu 160 milionů korun. Podle expertů jsou však kvůli snadné identifikovatelnosti prakticky neprodejné.

Ukradené švédské královské klenoty
Zdroj: EBU

Okresní soud ve městě Eskiltuna shledal mladíka vinným z krádeže dvou pohřebních korun a říšského jablka.

Jedna z ukradených korun patřila králi Karlu IX., který zemi vládl od roku 1604 do své smrti v roce 1611. Druhá pak jeho manželce, královně Kristině Holštýnsko-Gottorpské. Karel IX., syn krále Gustava Vasy označovaného za nejvýznamnějšího švédského panovníka, je pochován právě v strängnäské katedrále.

Lupič dlouho zapíral, usvědčily ho stopy DNA

Mladý Švéd byl pro podezření z krádeže zadržen loni v září. Klenoty byly nalezeny 5. února severně od Stockholmu v popelnici s nápisem „bomba“, která byla umístěna na střeše zaparkovaného automobilu.

Vyšetřovatelé na klenotech následně odhalili stopy zlodějovy DNA. Mladík dlouhou dobu vinu odmítal, minulý týden se ale před soudem ke krádeži přiznal. V souvislosti s ní byly zadrženy ještě další dvě osoby, které jsou v současné době vyšetřovány.

Klenoty byly ukradeny z katedrály ve městě Strängnäs za bílého dne, kdy byl kostel otevřen pro veřejnost. S královskými korunami a jablkem zloději ujeli na kolech, z nichž přesedli na motorový člun.