Zemřel šéf ruské vojenské rozvědky GRU Igor Korobov

Ve středu zemřel šéf ruské vojenské rozvědky GRU Igor Korobov. V noci to oznámilo ruské ministerstvo obrany, které bez upřesnění uvedlo, že Korobov dlouhodobě trpěl vážnou nemocí. Podle agentury Reuters podlehl rakovině.

„Vzpomínka na báječnou osobu, skutečného syna Ruska, vlastence rodné země generálplukovníka Igora Valentinoviče Korobova navždy zůstane v našich srdcích,“ uvedlo ministerstvo obrany s tím, že šéfovi GRU bylo 63 let.

Stejný věk zmínila i agentura TASS, podle které se narodil 3. listopadu 1956, což by ale znamenalo, že mu bylo 62 let. Podle dostupných informací na webu se však narodil 3. srpna 1956.

V čele GRU, která je považována za nejmocnější ruskou tajnou službu, stál Korobov od roku 2016. Ve vedení rozvědky nahradil Igora Serguna, jenž tehdy náhle zemřel ve věku 58 let. Podle oficiální verze Sergun podlehl infarktu v sanatoriu u Moskvy, podle západních zdrojů zemřel v Libanonu.

Zpackaná akce Skripal

Vojenská rozvědka, kterou Korobov vedl od roku 2016, čelila řadě obvinění vznesených západními státy. Například Británie je přesvědčena, že agenti GRU použili nervový plyn ve snaze zabít bývalého agenta a příslušníka GRU Sergeje Skripala, který byl letos v březnu nalezen v bezvědomí v britském městě Salisbury.

Případ je považován za největší skandál Korobovovy éry. Akce, podle západních expertů krajně neprofesionální, Kreml podle ruských i západních médií rozlítila.

Video Studio ČT24
video

Libor Dvořák: Nástupci Igora Korobova není co závidět

„Generála Korobova si někdy uprostřed září měl údajně povolat sám prezident Vladimir Putin a údajně hned po téhle návštěvě se stav pana generála prudce zhoršil a patrně už se nezlepšil natolik, aby pan generál zůstal naživu,“ řekl komentátor Českého rozhlasu Plus Libor Dvořák. Dodal, že se v souvislosti s tímto setkáním začalo spekulovat o tom, že Korobov do konce roku v čele rozvědky skončí.

Na nedávných oslavách stého výročí založení GRU Korobov chyběl. Jeho smrt podle rozhlasové stanice Echo Moskvy umožní Putinovi vybrat nového šéfa důležité tajné služby. Stát by se jím prý mohl náměstek šéfa GRU Sergej Gizunov, kterého v zasvěcených kruzích označují za „oči a uši“ Putina. Gizunov je, stejně jako byl Korobov, na sankčním seznamu USA.

Spojené státy letos v červenci obvinily 12 příslušníků ruské rozvědky GRU z hackerského útoku na počítače Demokratické strany před prezidentskými volbami v USA v roce 2016.