Šéf německé kontrarozvědky nemá důkazy o štvanicích v Chemnitzu. Svá tvrzení vysvětlí poslancům

Video, které údajně ukazuje útok na přistěhovalce v Chemnitzu, nemusí být podle šéfa německé kontrarozvědky Hanse-Georga Maassena pravé. Pro deník Bild Maassen uvedl, že důkazy o štvanicích na cizince v tomto východoněmeckém městě nemá. Magazín Der Spiegel mezitím napsal, že nejvyšší státní zastupitelství v Sasku vede kvůli dění v Chemnitzu už 120 vyšetřování. Politici nyní požadují, aby Maassen svá slova vysvětlil a doložil. Příští týden by měl odpovídat na dotazy poslanců.

Video Události
video

Události: Spory kvůli demonstracím v Chemnitzu

Maassen řekl, že Spolkový úřad na ochranu ústavy (BfV) nemá žádné věrohodné informace o tom, že se ve městě odehrály štvanice. „Sdílím skepsi vůči mediálnímu zpravodajství k pravicově extremistickým štvanicím v Chemnitzu,“ poznamenal.

O štvanicích v souvislosti s útoky na přistěhovalce v saském městě jako první hovořil minulý týden mluvčí německé vlády Steffen Seibert a později také kancléřka Angela Merkelová (CDU), která je tvrdě odsoudila. V posledních dnech se kvůli výroku o štvanicích vede v Německu debata o tom, jestli lze tímto slovem události v Chemnitzu popsat, či nikoliv. Většina médií ve svém zpravodajství hovoří o útocích na cizince či jejich napadání.

Konflikty údajně zachytilo také jedno video. Maassen nyní ale jeho věrohodnost zpochybnil. „Nejsou k dispozici žádné důkazy, že by video k tomuto údajnému případu, které je na internetu, bylo autentické,“ míní muž, kterému jsou někdy vyčítány přílišné kontakty se členy protestní Alternativy pro Německo (AfD).

Video, které šéf německé kontrarozvědky zpochybnil:

Naopak podle něj existují důvody myslet si, že šlo o cíleně šířenou nepravdivou informaci, aby se odvedla pozornost veřejnosti od vraždy v Chemnitzu. Podrobnosti k těmto důvodům neuvedl.

I proto od něj chce řada politiků bližší vysvětlení. Zprávu si vyžádalo německé ministerstvo vnitra, které zatím od šéfa kontrarozvědky nedostalo žádné důkazy pro jeho tvrzení. Také podle experta vládní CDU na otázky vnitřní bezpečnosti Stephana Harbartha musí nyní šéf kontrarozvědky říci, proč má o videu pochybnosti. Vysvětlit by to podle Harbartha měl příslušným grémiím parlamentu, což se příští týden zřejmě skutečně stane.

Ministr vnitra za Maassenem stojí, kancléřka je zdrženlivá

Okamžité důkazy chce generální tajemník koaličních sociálních demokratů Lars Klingbeil. Stejný požadavek vyjádřil také šéf poslanců Zelených Anton Hofreiter, podle něhož by byl jiný postup nezodpovědný. Vyjádření Maassena podle něj vzbuzují dojem, že chce odvést pozornost od problému pravicového extremismu.

Jinak to vidí šéf poslanců vládní CSU Alexander Dobrindt, podle něhož je slova Maassena třeba brát vážně. Dobrindtův stranický šéf a ministr vnitra Horst Seehofer uvedl, že Maassen má jeho plnou důvěru. Mluvčí kancléřky Merkelové nechtěl na dotaz o důvěře v šéfa kontrarozvědky explicitně odpovědět. „Pan Maassen má důležitou a odpovědnou roli,“ prohlásil pouze Steffen Seibert.

Žádné indicie pro to, že by dané video nebylo pravdivé, nenašel tým veřejnoprávní televize ARD. Naopak, místo, kde bylo natočené, doba, kdy se tak stalo, a počasí v tu chvíli i výpovědi svědků podle ARD svědčí ve prospěch autenticity videa. Na podporu tohoto názoru televize na své webové stránce zveřejnila řadu dalších videí z téhož dne, výpověď napadeného i další důkazy.

Protesty vyvolala vražda Němce zabitého přistěhovalci

K násilným protestům v Chemnitzu došlo po vraždě 35letého Němce, ze které je podezřelá trojice přistěhovalců. Následných demonstrací se účastnili i pravicoví radikálové, někteří z nich napadali přistěhovalce, média i policisty. 

Der Spiegel nyní uvedl, že státní zastupitelství vede v souvislosti s děním v Chemnitzu 120 vyšetřování týkajících se porušení zákona, jako narušení veřejného pořádku, ublížení na těle nebo hajlování. Saské úřady už identifikovaly šest podezřelých z posledně jmenovaného trestného činu.

Páteční demonstrace se obešly bez incidentů

Na zhruba 2300 lidí se sešlo v centru Chemnitzu na další z řad demonstrací v pátek večer. Organizátorem bylo protiimigrační hnutí Pro Chemnitz. Na protidemonstraci uspořádanou spolkem Chemnitz bez nacistů dorazilo asi tisíc osob.

Policie zaznamenala šest případů porušení zákona o shromažďování. Přesto jich na protesty dohlíželo značné množství. Místní saské příslušníky posílili kolegové z šesti dalších spolkových zemí.