Trump varoval Asada před útokem na Idlíb. Byla by to podle něj vážná humanitární chyba

Americký prezident Donald Trump na Twitteru varoval syrského prezidenta Bašára Asada, aby nerozvážně neútočil na provincii Idlíb. Asadovi spojenci Rusko a Írán by účastí na ofenzivě do oblasti na severozápadě Sýrie podle šéfa Bílého domu udělali vážnou humanitární chybu. Syrský režim s podporou spojenců podle zpráv z posledních dní chystá rozhodující útok na Idlíb, který mají v rukou radikální skupiny a oponenti Damašku.

Syrský prezident Bašár Asad
Zdroj: REUTERS/SANA/Handout

„Syrský prezident Bašár Asad nesmí nerozvážně zaútočit na provincii Idlíb. Rusové a Íránci by udělali vážnou humanitární chybu, kdyby se této potenciální lidské tragédie účastnili,“ napsal v pondělí místního času na Twitteru americký prezident s tím, že by při vojenské operaci mohly zahynout stovky tisíc lidí. „Nedopusťte to!“ vyzval.

Provincii Idlíb mají jako jednu z posledních oblastí v Sýrii v rukou povstalci a islamisté. Damašek protirežimní bojovníky i civilní obyvatele v poslední době několikrát vyzval, aby umožnili návrat státních institucí do této části země.

Útok může vyhnat až 2,5 milionu lidí, varuje OSN

V případě ofenzivy vládních vojsk by podle OSN mohlo k hranici Turecka, které na severozápadě s provincií Idlíb sousedí, vyrazit až 2,5 milionu lidí.

Minulý týden exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) informovala, že se ozbrojené skupiny v Idlíbu začaly připravovat na útok vládních vojsk a mimo jiné zničily několik mostů. Írán před časem oznámil, že Asada při ofenzivě podpoří.

V pátek se Asadovi spojenci – ruský prezident Vladimir Putin a íránský prezident Hasan Rouhání – sejdou v Teheránu s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem jako ochráncem povstalců, aby jednali o budoucnosti Sýrie. Podle pozorovatelů se právě na této schůzce rozhodne o osudu Idlíbu.