
Horizont ČT24: Turecko upevňuje svůj vliv v Sýrii
Uplynuly dva roky od chvíle, kdy do syrského města Al-Báb poprvé vstoupili turečtí vojáci se spřátelenými bojovníky z řad protiasadovské Svobodné syrské armády. Bojovali proti takzvanému Islámskému státu i kurdským milicím. Turecké vlajky tu dnes vlají ve stejném počtu, jako ty syrské.
„Turecko poskytuje ekonomickou podporu v oblastech jako je vzdělání, zdravotnictví a infrastruktura. Vyplácí mzdy učitelům a zaměstnancům samosprávy. A podporuje lidi postižené válkou,“ vyjmenovává míru tureckého angažmá v oblasti viceguvernér přilehlé turecké provincie Gaziantep Senol Esmer.
Kromě nové nemocnice a opravené pošty Ankara plánuje postavit v Al-Bábu i pobočku turecké univerzity. Místní soudy řídí turečtí soudci a žalobci. Turci ovládají i místní samosprávu a dosazují úředníky.
„Naši turečtí bratři nám dali vše, co máme, a my s nimi pracujeme. Turečtina je nezbytná a stala se tu hlavním jazykem,“ potvrzuje ředitel místní školy Ahmed Hussejn Taher.
Turecká armáda se z Al-Bábu stáhla do okolních kopců, kde trénuje milice rekrutované z místních obyvatel. Jejich členové hlídkují ve městě a okolí. „Turecko není okupační síla. Od začátku říkáme, že respektujeme syrskou územní celistvost. Není tu ale mír a bezpečnost kvůli teroristům z Islámského státu a PYD,“ poukazuje Senol Esmar na kurdskou Sjednocenou demokratickou stranu.
Změna jedné hranice může spustit lavinu
Turecko se také snaží s dalším významným hráčem, Ruskem, zapojit do jednání o budoucím rozložení sil v Sýrii. Moskva není proti a tureckému nasazení na severu země dala zelenou.
„To, že mají Turci vojáky v terénu a kontrolují nejen území, ale stále větší část syrské populace, znamená, že se bez turecké spolupráce žádné řešení neprosadí,“ potvrzuje Heiko Wimmen z Mezinárodní krizové skupiny.
Turecko se do měst, která kontroluje, snaží přilákat zpět i uprchlíky. Spolu s masivními investicemi to podporuje spekulace, že chce nejen zabránit návratu Kurdů, ale hlavně upevnit svůj vliv v celé oblasti.
„Pokud na Blízkém východě změníte jedinou hranici, protrhne to všechny hráze a další hranice budou následovat. Odpor proti tomu je enormní,“ upozorňuje Wimmen.
Po boku tureckých vojáků ale bojovaly tisíce syrských povstalců. Nyní jich v Tureckem kontrolované zóně operuje přes 60 tisíc z různých frakcí, mezi kterými dochází ke střetům. Pod nadvládu Damašku se vracet nechtějí a jiného spojence než Ankaru nemají.