Skripal a jeho dcera jsou v bezvědomí. Není jasné, zda se vůbec někdy uzdraví

Laboratoře v jihoanglickém Porton Downu zjistily přítomnost nervově paralytického jedu novičok či jemu příbuzné látky v krvi bývalého dvojího agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije. Nové vzorky jejich krve dostanou k analýze také odborníci Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na britskou justici, která předání vzorků odsouhlasila.

Pytle s ochrannými obleky po návštěvě inspektorů z OPCW na místě otravy
Zdroj: Reuters Autor: Peter Nicholls

Justice se zabývá procedurálně-právními okolnostmi případu. Ve své zprávě konstatovala, že Skripalovi jsou stále v bezvědomí a nejsou s to tak sami formálně dávat souhlas s tím, aby jim byly odebírány krevní vzorky.

Dodala přitom, že se nedá očekávat, že toho budou oba pacienti schopni v nejbližší době, kdy je zapotřebí jim krev nadále odebírat.

V dokumentu se uvádí, že Skripalovi jsou stále v „kritickém, ale stabilním stavu“. Není nicméně vyloučeno, že se jejich stav může prudce zhoršit.

Reuters citoval příslušného soudce Davida Williamse, který s odvoláním na dosavadní výsledky zdravotních testů uvedl, že útok nervově paralytickou látkou zřejmě narušil duševní kapacitu Skripalových, přičemž není jasné, zda a kdy se zotaví. Nejmenovaný odborník uvedl, že oba jsou pod těžkými sedativy a že nejsou schopni komunikovat.

Přiotrávený policista propuštěn z nemocnice

Třetí člověk hospitalizovaný v souvislosti s otravou, policista Nick Bailey, byl ve čtvrtek propuštěn z nemocnice. Bailey byl hospitalizován poté, co Skripalovým pomáhal, když je našel zhroucené na lavičce a navštívil jejich dům. Původně byl i jeho stav vážný, postupně se ale zlepšoval.

Situaci podle prohlášení policie v jihoanglickém městě Salisbury, kde k chemické otravě došlo a kde Bailey slouží, označil policista za „surrealistickou“. Jeho manželka Sarah uvedla, že útok obrátil život jejich rodiny vzhůru nohama a že šlo o nejvíce traumatizující událost v jejich životě.