Žádná konspirace, ale frustrace, píší slovenská média o protivládních protestech

Politická krize na Slovensku se po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové stupňuje, desítky tisíc lidí žádaly v ulicích odstoupení premiéra Roberta Fica. Napsal to slovenský tisk v reakci na největší demonstrace od roku 1989, které se v pátek konaly v řadě slovenských měst i v zahraničí.

Video Události
video

Události ČT: Po největších protestech od roku 1989 pokračují politická jednání

Noviny otiskly například fotografii zaplněného náměstí v centru Bratislavy, kde se podle organizátorů i podle odhadů Denníku N shromáždilo kolem 50 tisíc lidí (deník Sme a deník Nový čas píší o 40 tisících, Aktuality.sk až o 60 tisících lidech), a také snímek z podobně velké demonstrace při protikomunistickém mítinku během sametové revoluce v roce 1989.

„Hněv, bezradnost a volání po změně. Do ulic po celém Slovensku vyšly desítky tisíc nespokojených lidí, kteří se rozhodli protestovat proti současným poměrům ve vedení naší země,“ napsal nejčtenější slovenský list Nový čas. Dodal, že hlavními myšlenkami občanských demonstrací jsou kromě vyšetření smrti Kuciaka a Kušnírové i změny ve vládě, nad kterou visí stín podezření z blízkosti k italské mafii.

List Sme uvedl, že nic nemá takovou sílu, jako když masa lidí politikům připomene, že jsou jen zaměstnanci občanů. „Když lidé projevují svou upřímnou frustraci z toho, že nenacházejí stopy morální zodpovědnosti po vraždě novináře, to není konspirace. Lidé nechtějí vrhat Slovensko do chaosu. Robert Fico vidí ohrožení. Ale slušnost, odvaha a občanská statečnost nikoho neohrožují,“ napsal list v reakci na dřívější prohlášení Fica, který občanské protesty zpochybňoval.

Podle listu Pravda se politická krize na Slovensku stupňuje a není jasné, zda neskončí předčasnými volbami. List připomněl, že neúspěchem skončila schůzka prezidenta Andreje Kisky, předsedy parlamentu Andreje Danka a Fica, od které se původně čekalo schválení společné deklarace s cílem zmírnit napjatou atmosféru ve společnosti. To se ale nestalo.

V desítkách měst byla přeplněná náměstí. „Z každého města hlásili, že účast je mnohem masovější, než kdokoli čekal,“ napsal list Plus Jeden deň. Dodal, že demonstrace byly klidné a že připomínaly události z období sametové revoluce.