Ve Vatikánu od příštího roku skončí prodej cigaret, rozhodl papež

Papež František zakázal prodej cigaret na území Vatikánu, a to s platností od příštího roku. Cílem je chránit zdraví lidí, upozornil mluvčí Svatého stolce Greg Burke. „Motiv je velmi jednoduchý: Svatý stolec se nemůže podílet na praxi, která jasně poškozuje zdraví lidí,“ uvedl mluvčí citovaný agenturou Reuters.

Mluvčí přitom odkazoval ke statistikám Světové zdravotnické organizace, podle níž na kouření zemře každý rok ve světě více než sedm milionů lidí.

„Svatý otec rozhodl, že ve Vatikánu bude ukončen prodej cigaret od roku 2018. Důvod je velmi jednoduchý: Svatý stolec nemůže podporovat něco, co jasně škodí zdraví,“ uvedl Burke.

Cigarety se ve Vatikánu prodávají za zvýhodněnou cenu zaměstnancům a důchodcům. Vatikánští zaměstnanci si mohou nakoupit pět kartonů cigaret měsíčně. Mnoho Italů proto využívá svých nekuřáckých kamarádů, kteří pracují ve Vatikánu, aby jim kupovali cigarety, protože stojí mnohem méně než v italských obchodech, kde jsou vysoké daně.

Mluvčí Burke uznal, že prodej cigaret představuje pro Vatikán jistý zdroj příjmů. „Nicméně žádný zisk nemůže být legitimní, pokud stojí lidské životy,“ upozornil. Zachován zatím zůstává prodej velkých doutníků, protože kouř z nich se nevdechuje.

Vatikán tak v zákazu následuje himálajský Bhútán, kde je kouření považováno za špatné pro karmu a kde byl zakázán prodej tabáku už v roce 2005.