Americké státy podaly žalobu kvůli hrozícímu zrušení programu pro děti imigrantů

Patnáct amerických států a federální distrikt hlavního města Washingtonu podaly u newyorského soudu žalobu, kterou chtějí zablokovat plán prezidenta Donalda Trumpa na zrušení programu DACA. Vízový program chrání před deportací statisíce imigrantů, kteří přišli do USA jako děti.

Protest proti zrušení vízového programu pro dětské imigranty
Zdroj: Reuters Autor: Kyle Grillot

K žalobě se kromě federálního distriktu metropole Washingtonu připojilo patnáct dalších amerických států: New York, Massachusetts, Washington, Connecticut, Delaware, Havaj, Illinois, Iowa, Nové Mexiko, Severní Karolína, Oregon, Pensylvánie, Rhode Island, Vermont a Virginie.

Zastánci zrušení programu DACA argumentují především tím, že je rozhodnutí o jeho vzniku z roku 2012 údajně neústavní. Odpůrci tvrdí, že je prezidentovo rozhodnutí „kruté“, neboť by USA museli opustit lidé, kteří v zemi strávili většinu života.

Video Události
video

Události: O legalizaci pobytu dětí přistěhovalců rozhodne Kongres

Generální prokurátor státu Washington Bob Ferguson, který o podání hromadné žaloby informoval, označil Trumpův postup za „ostudný“. Ferguson se Trumpovi postavil už v minulosti. Na základě jeho stížnosti na začátku roku soud dočasně pozastavil platnost prezidentova antiimigračního dekretu namířeného proti převážně muslimským zemím.

Rozhodnutí prezidenta Trumpa zrušit po přechodné půlroční lhůtě program DACA oznámil v úterý ministr spravedlnosti Jeff Sessions. Podle něj je opatření Trumpova předchůdce Baracka Obamy, které před deportací chrání přes 700 tisíc lidí, neústavní.

Vláda nyní nechala na Kongresu, aby situaci imigrantů, kteří přišli do USA jako děti, upravila zákonem. Pokud tak neučiní do půl roku, ztratí lidé, na které se dosud DACA vztahoval, možnost získat vízum či pracovní povolení.