Tolerance vůči antisemitismu je u nás nulová, tvrdil Orbán Netanjahuovi při historické návštěvě

Tolerance k antisemitismu v Maďarsku je ze strany vlády nulová. Izraelského premiéra Benjamina Netanjahua se o tom snažil ujistit maďarský premiér Viktor Orbán. Jde o první návštěvu šéfa izraelské vlády od pádu komunismu. Místní židovská obec Netanjahuovi vyčítá, že dost nekritizoval kampaň proti miliardáři Georgi Sorosovi, jež byla dle jejich názoru antisemitská.

Video Události
video

Události: Orbán Netanjahua ujistil, že antisemitismus nemá v Maďarsku místo

„Oba mluví o nové etapě ve vztazích obou zemí, že budou spolupracovat na celé řadě věcí – třeba na obchodu, řadě průmyslových zařízení, moderních technologiích a také v oblasti kultury. Je to ale spíš jakási velká diplomatická snaha Viktora Orbána,“ prohlásil po tiskové konferenci Orbána a Netanjahua zpravodaj ČT Lukáš Mathé.

Orbán také říkal, že je hříchem, že Maďarsko se během druhé světové války nezastalo maďarských Židů. „Toto se už nikdy nemůže opakovat“, protože Maďarsko „bude chránit všechny své občany“, citovala agentura AP vyjádření Orbána k chybám země v minulosti. Maďarský premiér rovněž uvedl, že respektuje stát Izrael a jeho právo na obranu.

Netanjahu řekl, že ho Orbán jednoznačně ujistil o tom, že maďarská vláda stojí při židovském lidu. To jsou podle izraelského premiéra „důležitá slova“ vzhledem k antisemitským tónům, které podle kritiků zazněly v nedávné billboardové kampani maďarské vlády zaměřené
proti filantropovi Sorosovi.

„Maďarsko a Izrael jsou si vědomy minulosti, ale hledí do budoucnosti. Budoucnost patří takovýmto zemím.“

Benjamin Netanjahu

izraelský premiér

Kontroverzní kampaň proti miliardáři

Miliardář Soros je maďarsko-židovského původu. Jeho šklebící se obličej byl dva týdny rozvěšen po celé zemi na plakátech odsuzujících jeho údajné proimigrační snahy s nápisem „Nenechme Sorose, aby se smál jako poslední“.  Hanlivé nápisy upozorňující na jeho židovský původ doplnili posléze vandalové.

Orbánův kabinet kritiku ze strany židovských organizací odmítá. „Žádná vláda nikdy neudělala tolik pro boj s antisemitismem v Maďarsku,“ tvrdí Budapešť. Kampaň proti Sorosovi má prý jen přitáhnout pozornost k „miliardáři spekulantovi“ a nevládním organizacím, které podporuje, aby do Maďarska a EU „přivedl milion migrantů“.

V Izraeli ale zazněly hlasy žádající po premiérovi Netanjahuovi zrušení cesty do Maďarska. Velvyslanec židovského státu v Budapešti například vyjádřil politování nad „smutnými historickými paralelami a také nenávisti a strachu“ zmiňované kampaně.

Kampaň proti Sorosovi v Maďarsku
Zdroj: REUTERS
Autor: Krisztina Than

Hlavní nepřítel Maďarska, kterého nemusí ani Izrael

Orbán považuje amerického podnikatele za hlavního nepřítele Maďarska a snaží se ho zdiskreditovat. Odpůrci v Sorosovi spatřují agitátora, jehož cílem je prostřednictvím svého jmění oslabovat vládu.

V očích svých přívrženců je Soros naopak propagátorem svobodné a progresivní společnosti, což dokazuje podpora několika nevládních organizací. Evropská komise už zahájila s Maďarskem řízení kvůli zákonu, jež ukládá zahraničním vysokým školám nové podmínky financování, jež nesplňuje především právě budapešťská Středoevropská univerzita (CEU) založená Sorosem.

„Návštěva Benjamina Netanjahua může Orbánovi pomoci, neboť přidává důvěryhodnost jeho vyjádřením, podle kterých v kampani proti Sorosovi nejde o antisemitismus,“ poznamenal AFP politolog Csaba Tóth.

Pro Orbána je výhodné, že ho návštěva izraelského premiéra očišťuje od obviňování z antisemitismu a zbavuje nálepky pravičáka, myslí si rovněž politolog Gábor Miklós.

Kritiku Sorose ale Budapešť s Izraelem v určitém směru sdílí. Izraelské úřady mají miliardářovi za zlé financování organizací, které kritizují izraelskou okupaci palestinských území a porušování lidských práv. Soros „podkopává demokraticky zvolené izraelské vlády financováním skupin, které hanobí židovský stát a upírají mu právo na obranu“, tvrdí izraelské ministerstvo zahraničí.

Netanjahu se ve středu setká i s šéfy české, polské a slovenské vlády, kteří po nedávné schůzce s egyptským prezidentem dorazí do maďarské metropole na další summit visegrádské čtyřky (V4) s blízkovýchodním státníkem. Blok spojuje nesouhlas s imigrační politikou Evropské unie a vstřícný postoj vůči americkému prezidentu Donaldu Trumpovi, který zastává i Netanjahu.

„Pro Netanjahua by představovalo velký politický zisk, kdyby visegrádská skupina odmítla politiku nátlaku na Izrael, aniž by jej vyzvala k mírovým rozhovorům s Palestinci, a také, kdyby uznala Jeruzalém za izraelské hlavní město,“ míní Miklós.

Spory Orbána s židovskou obcí trvají dlouhodobě

Zřejmě nejobtížnější setkání s vůdci maďarské stotisícové židovské obce čeká izraelského premiéra ve středu večer. Obě Orbánova funkční období provázejí neshody s židovskou komunitou, například ohledně zodpovědnosti Maďarů za zmizení na 600 tisíc maďarských Židů během druhé světové války.

Na konci června vzbudil Orbán další vlnu nevole, když za činy v meziválečném období velebil Miklóse Horthyho - maďarskou hlavu státu, která za druhé světové války spolupracovala s nacisty. Od roku 2010 Orbánův Fidesz k nelibosti opozice zejména budováním soch rozvíjí snahy o očištění Horthyho, oslavovaného za opětovné získání území ztracených v roce 1920.