Kněžími i ženatí muži? František řeší nedostatek duchovních

Kněžími by se do budoucna mohli stát i ženatí muži, u nichž by se ověřilo, že jsou výjimečně ctnostní a oddaní víře. Papež František to naznačil v rozhovoru pro německý list Die Zeit. Reagoval tak na nedostatek katolických kněží, který označil za „obrovský problém“.

Římsko-katolická církev by mohla být otevřená změně pravidel výběru kněží, jelikož dlouhodobě bojuje s nedostatkem duchovních. Podle Františka je třeba zvážit možnost, že by se kněžími stali i takzvaní „viri probati“, tedy osvědčení muži.

Církev by musela rozhodnout, jaké by byly jejich povinnosti. Pravděpodobně by tyto osoby působily v odlehlých komunitách. Mužům, kteří nejsou v manželském svazku a již se stali kněžími, by ale nebylo dovoleno se oženit, zdůraznil papež. „Dobrovolný celibát není řešení,“ dodal.

Katolická církev již nyní umožňuje některým ženatým mužům vysvěcení na kněze, ale jde spíše o výjimky – kupříkladu protestanty, kteří konvertují ke katolicismu. Ti mohou zůstat v manželském svazku v případě, že jim to schválí jejich manželky. Podobné je to v případě východní katolické církve.

Římsko-katolická církev je na základě určitých pasáží Bible přesvědčena o tom, že by se kněží ženit neměli, protože jednají ve jménu Krista, tudíž by měli dodržovat stejně jako Kristus celibát.

Ve své knize se František celibátu zastává, a to s jeho klady i zápory. Podle něj má církev s tímto pravidlem dlouhá staletí dobrých zkušeností, přičemž selhání bylo za tu dobu jen málo.