Francouzští socialisté vyšlou do prezidentských voleb Hamona

Exministr školství Benoit Hamon bude kandidátem francouzských socialistů na prezidenta. V druhém kole stranických primárek porazil expremiéra Manuela Vallse. Hamon, který patří k levému křídlu socialistů, získal podle dílčích výsledků téměř 59 procent hlasů. Oznámil to Thomas Clay, šéf organizačního výboru hlasování. Valls už uznal porážku. 

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Kdo je Benoit Hamon?

Podle údajů z 5620, tedy přibližně 80 procent, hlasovacích středisek zvítězil Hamon ziskem 58,85 procenta hlasů. Jeho soupeře, bývalého předsedu vlády Manuela Vallse podpořilo 41,12 procenta hlasujících.

Valls s ohledem na jasná čísla už porážku uznal a Hamonovi k vítězství gratuloval. Hamon při této příležitosti v sídle Socialistické strany vyzval levici, aby se semkla. „Naše země potřebuje levici, ale levici, která je moderní a inovativní,“ prohlásil.

Exministr školství minulou neděli překvapivě vyhrál už první kolo levicového výběru se ziskem 36,01 procenta hlasů. Společně s ním se do nedělního rozhodujícího klání dostal s podporou 31,48 procenta hlasujících Valls, který do té doby platil za hlavního favorita.

K hlasovacím urnám podle organizátorů přišlo podstatně více voličů než před týdnem. V 80 procentech středisek, kde jsou výsledky už sečtené, hlasovalo 1,86 milionu voličů. Prvního kola se jich zúčastnil milion.

Video Události
video

Události: Za levici bude o Elyseje bojovat Hamon

Hamonovo vítězství může pomoct Macronovi

Kandidát levice podle průzkumů nemá příliš velké šance v jarních volbách hlavy francouzského státu uspět. Předpokládá se, že nikdo z adeptů prezidentský úřad už v prvním kole nezíská. Ve druhém kole se pak očekává souboj expremiéra Francoise Fillona, který v listopadu uspěl ve výběru kandidáta tradiční pravice, se šéfkou krajní pravice v zemi Marine Le Penovou.

Hamon nemá jistou podporu ani ve své straně. Někteří levicoví politici už dokonce připustili, že raději než jeho podpoří ve finále socialistického odpadlíka a někdejšího ministra hospodářství Emmanuela Macrona. Ten kandiduje jako nezávislý a má blíže k politickému středu. 

Na to, že Hamonovo vítězství nahrává Macronovi, upozorňuje i agentura Reuters. Výrazně levicový Hamon může být nepřijatelný pro mnoho středových voličů, podotýká. Konzervativního Fillona zase může poškodit skandál se zaměstnáváním jeho manželky, kvůli kterému mu už klesla popularita.

Podle posledního průzkumu agentury Kantar-Sofres pro Le Figaro, RTL a LCI by první kolo voleb v dubnu vyhrála Le Penová s 25 procenty hlasů. Druhého Fillona a třetího Macrona dělí aktuálně jen jedno procento - Fillon by získal 22 a Macron 21 procent hlasů. 

Benoit Hamon
Profil

Benoit Hamon (* 1967)

Devětačtyřicetiletý Hamon vystudoval univerzitu v Brestu v Bretani, je poslancem za Yvelines u Paříže. Je nejmladším a nejlevicovějším kandidátem levicových primárek. Mezi lety 2004 až 2009 byl členem Evropského parlamentu. Prezident Francois Hollande ho v roce 2012 jmenoval juniorním ministrem financí, v roce 2014 se stal ministrem školství, brzy ale z funkce odešel kvůli tomu, že Hollande podle něj neuplatňoval dostatečně socialistickou agendu.

S čím jde do voleb:

Hamon chce snížit pracovní týden z 35 na 32 hodin a zavést základní příjem pro osoby od 18 do 25 let, který se poté rozšíří na všechny. Obviňuje politiky napravo i nalevo politického spektra, že zneužívají sekularismu v zemi a cílí na francouzské muslimy. Byl proti zákazu burkin. Rád by zlegalizoval marihuanu i eutanazii a podporuje využívání energie z obnovitelných zdrojů.