Čechy zadržené v Turecku čeká soud, jsou obviněni z poskytování zbraní

Dva Češi zadržení v Turecku kvůli údajné příslušnosti ke kurdským milicím jsou obviněni z poskytování zbraní a budou souzeni. Napsal to turecký list Hürriyet

Turecká tisková agentura Anadolu uvedla, že vyšetřovatelé se snaží zjistit kontakty obou Čechů. O jejich zadržení informoval turecký tisk ve čtvrtek, zprávu o zatčení následně potvrdilo i české ministerstvo zahraničí.

Podle médií dvojice uvedla, že prošla výcvikem v německých speciálních silách a ve francouzské legii. Markéta Všelichová a Miroslav Farkas se podle nich loni připojili ke kurdským milicím YPG, které bojují na severu Sýrie a jež Turecko řadí k teroristickým organizacím.

Agentura Anadolu napsala, že z kontaktů obou zatčených na sociálních sítích se dá vyvodit, že v Evropě organizovali protitureckou propagandu. Vycestovali prý několikrát do Sýrie a do Iráku.

Video Studio ČT24
video

Szántó: Jména dvou Čechů nejsou na Blízkém východě neznámá

Szántó: Jména dvou Čechů nejsou na Blízkém východě neznámá

Všelichová s Farkasem pro ČT o bojích v první linii po boku Kurdů

„Zatím to vypadá, že by mohli být obviněni z účasti nebo ze členství v teroristické organizaci, za kterou je YPG považována jako součást organizace Strany kurdských pracujících, což je organizace, která je na seznamu teroristických organizací nejenom Turecka, ale také Evropské unie. V takovém případě by jim hrozilo odnětí svobody až na dobu tří let… Jejich právník je podle našich informací v přímém kontaktu s konzulárním oddělením ankarské ambasády České republiky… Faktem je, že jejich jména nejsou neznámá. Česká diplomacie v posledních měsících v souvislosti s jejich aktivitami v různých zemích tohoto regionu zasahovala několikrát.“

Jakub Szántó

zpravodaj ČT na Blízkém východě

YPG jsou ozbrojenou složkou Strany demokratické unie (PYD), která hájí politické zájmy syrských Kurdů. Ankara ji ale považuje za odnož turecké Strany kurdských pracujících (PKK), která je v Turecku řazená k teroristickým skupinám. PYD letos otevřela v Praze své evropské zastoupení, i když ČR syrský Kurdistán ani žádnou jeho reprezentaci neuznává.

Informace o místě i datu zadržení se liší 

Podrobnější informace o zadržení Čechů se liší. Podle mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaely Lagronové byli zadrženi 13. listopadu, když chtěli překročit hranici z Turecka do Iráku.

Turecký tisk ale napsal, že mířili ze Sýrie do Turecka v oblasti jihoturecké provincie Şirnak, která hraničí jak se Sýrií, tak s Irákem.

Podle listu Daily Sabah byli zatčeni tento týden ve středu, deník Hürriyet hovoří o 13. listopadu. Anadolu uvedla, že Češi byli zatčeni v pondělí na přechodu Habur, který je v provincii Şirnak na hranici s Irákem.

Podle Lagronové je Praha v kontaktu s právníkem obou zatčených a usiluje o jejich co nejrychlejší deportaci do České republiky.