Francie zavřela z bezpečnostních důvodů své velvyslanectví v Turecku

Francie uzavřela své velvyslanectví v turecké metropoli Ankaře a konzulát v největším tureckém městě Istanbulu. Opatření platí ode dneška do odvolání. Příčinou jsou podle agentury Reuters obavy o bezpečnost. Turecko se v poslední době stalo terčem řady teroristických útoků.

Cedulka oznamující uzavření francouzského konzulátu v Istanbulu
Zdroj: Reuters

„Francouzské velvyslanectví v Ankaře, stejně jako generální konzulát v Istanbulu budou zavřeny od středy 13. července 13:00 místního času (12:00 SELČ) až do odvolání,“ uvádí se v prohlášení ambasády.

Francouzská generální konzulka v Istanbulu Muriel Domenachová již dříve na svém twitterovém účtu oznámila, že existuje „vážná bezpečnostní hrozba“ v souvislosti s plánovanými oslavami francouzského státního svátku 14. července.

Domenachová současně také informovala, že se proto ruší oslavy státního svátku v tureckých městech Istanbulu, Ankaře a Izmiru. Recepce u příležitosti svátku, připomínajícího dobytí Bastily v roce 1789 a začátek Velké francouzské revoluce, se měla v Istanbulu konat již ve středu večer.

Turecko se v poslední době stalo terčem řady teroristických útoků, mimo jiné v Istanbulu. V tomto největším tureckém městě zaútočili teroristé před dvěma týdny, 28. června večer, na Atatürkovo letiště. Zabili 45 lidí a další dvě stovky osob zranili. K útoku se přihlásila organizace Islámský stát, proti niž v Sýrii a Iráku bojuje řada zemí, včetně Francie a Turecka.