Útok na letiště v Istanbulu: 36 mrtvých a více než stovka zraněných

Trojice atentátníků zaútočila na Atatürkově letišti v Istanbulu. Muži začali v areálu největšího leteckého uzlu v zemi střílet a posléze se odpálili. Turecké úřady uvádějí 36 obětí a dalších téměř 150 zraněných. Podle místních úřadů je většina obětí turecké národnosti, jsou mezi nimi ale i cizinci. Česká diplomacie zjišťuje, zda útok nezasáhl i české občany. Dva výbuchy zasáhly místo, kde probíhají bezpečnostní kontroly, třetí pak zazněl před vstupem do terminálu.

Na letišti vypukl po explozích zmatek, vyděšení lidé prchali z odbavovací haly a na místě zasahovaly desítky sanitek. Podle televizních záběrů pokryl okolí výbuchů prach a rozbité sklo. Letiště bylo po útoku kompletně evakuováno.

Podle istanbulského guvernéra nebyli atentátníci jen dva, jak uváděly původní zprávy, nýbrž tři.

„Na záznamech bezpečnostních kamer je vidět, že minimálně dvěma z útočníků se po zahájení palby na ochranku při vstupu na mezinárodní terminál podařilo proniknout dovnitř. Jeden z nich vběhl dovnitř a okamžitě na svém těle odpálil výbušninu. Druhý byl zasažen policejní střelbou a až ležící na zemi odpálil výbušninu. K třetímu výbuchu došlo s největší pravděpodobností ještě před vstupem do terminálu,“ popsal nejnovější verzi průběhu útoku blízkovýchodní zpravodaj ČT Jakub Szántó.

Tento scénář vysvětluje fakt, že mrtví jsou vně i uvnitř letištního terminálu. Podle tureckého ministra spravedlnosti útočníci kolem sebe rozhodili také několik granátů.

Záběry výbuchu na bezpečnostních kamerách letiště:

K zodpovědnosti za útok se dosud nikdo nepřihlásil. Způsob akce ale podle řady komentářů ukazuje na islámské radikály. Útočníci z hnutí Islámský stát (IS) stojí za řadou masakrů z posledních měsíců v Turecku.

Podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, který se kvůli atentátu sešel s premiérem a vedením ozbrojených sil, šlo o další pokus poškodit zemi. „Je jasné, že tento útok nemá dosáhnout žádného konkrétního výsledku. Skrze krev a bolest nevinných lidí má jen vytvořit propagační materiál proti naší zemi,“ uvedl Erdogan. Očekává, že svět po útoku ukáže „rozhodný postoj“ vůči teroristickým skupinám.

Video Zprávy
video

Szántó: Útočníci na letišti byli tři

Szántó: Útočníci na letišti byli tři

Jakub Szántó a Pavel Kafka k útoku v Istanbulu

Státní příslušnost obětí zatím turecké úřady nezveřejnily

České ministerstvo zahraničí zatím nemá informace o případných českých obětech. Ministerstvo je ve spojení s generálním konzulátem ČR v Istanbulu, ale záleží na tom, jak rychle budou postupovat turecké úřady, oznámila mluvčí Černínského paláce Michaela Lagronová.

Tuto informaci ve vysílání ČT24 potvrdil i český velvyslanec v Ankaře Pavel Kafka.

„V tuto chvíli nemáme informace, že by se mezi zraněnými či mrtvými nacházeli čeští občané. Ale zřejmě je příliš brzy na to hovořit o tom, že mezi postiženými byli cizí státní příslušníci. Tuto informaci turecké úřady zatím nesdělily.“

Pavel Kafka

velvyslanec ČR v Ankaře

Velvyslanectví v Ankaře je stále ve spojení s konzulátem v Istanbulu. „Kolegové v Istanbulu se snaží obvolávat nemocnice, do kterých byli zranění převezeni. Neocenitelná je také spolupráce v rámci konzulárních pracovníků jiných zemí, kteří jsou přímo na místě,“ dodal Kafka.

Ministerstvo podle něj také prostřednictvím systému DROZD rozesílá informaci o tom, co se v Istanbulu stalo, doplněnou o kontakty na generální konzulát.

Všechny odlety z Atatürkova letiště jsou zrušeny 

Podle představitelů letiště bude letounům, které jsou ve vzduchu, povoleno přistání. Zrušeny byly ale všechny večerní odlety a zatím není jasné, zda budou zrušeny také ranní plánované spoje.

Z českých letišť létá na Atatürkovo letiště linka Turkish Airlines. Další společnosti létají na jiná turecká letiště, například na druhé istanbulské letiště Sabihy Gökcen. Večerní spoj TK1770 (Praha–Istanbul) sice přilétal do Istanbulu až po útoku, nicméně přistál podle letového řádu po jedenácté večer místního času (po desáté SELČ).

Atatürkovo letiště je tureckým hlavním mezinárodním letištěm a třetím největším v Evropě. Nachází se ve čtvrti Yesilköy v evropské části města zhruba 25 kilometrů západně od centra Istanbulu. V roce 2015 odbavilo přes 61 milionů cestujících.

/*json*/{"map":{"lat":41.002687270230496,"lng":28.821659498100292,"zoom":12,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":40.98404494692811,"lng":28.816452026367188,"type":1,"description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/