Zemřel aktivista Harry Wu. Svět seznamoval s tím, co zažil v čínských táborech

Ve věku 79 let zemřel v úterý známý čínský disident a bývalý politický vězeň Harry Wu. Aktivista, který zasvětil svůj život odhalování krutostí v čínských pracovních táborech, v nichž sám strávil 19 let, žil od roku 1985 v USA. Několikrát návštívil i Českou republiku, v roce 2010 se zúčastnil v Praze konference o zločinech komunismu.

Wu pocházel z bohaté šanghajské rodiny, které úřady zkonfiskovaly většinu majetku po nástupu Mao Ce-tungových komunistů k moci v roce 1949. Wu začal studovat geologii na univerzitě, v roce 1960 byl však ve věku 23 let zatčen jako „pravičák a kontrarevolucionář“ a odsouzen do pracovního tábora.

Do těchto nechvalně proslulých táborů byli posíláni intelektuálové a političtí vězni, odsouzení zpravidla k mnohaletým trestům. Kruté podmínky v táborech si mezi vězni vyžádaly miliony mrtvých. Podle svého životopisu Wu strávil různě dlouhou dobu v celkem 12 táborech, pracoval na poli, v uhelných dolech i na stavbách a stal se obětí bití, mučení i hladovění.

Propuštěn byl tři roky po Maově smrti v roce 1979 a v roce 1985 odešel do Spojených států, kde působil jako učitel, spisovatel a šéf nadace zaměřené na oběti čínských pracovních táborů. Do Číny se často vracel, aby sbíral důkazy o systému pracovních táborů.

Harry Wu u soudu v roce 1995
Zdroj: Reuters

Již jako americký občan byl Wu při jedné ze svých návštěv Číny v roce 1995 znovu zatčen a odsouzen k 15 letům odnětí svobody za špionáž. Následně byl ale vypovězen do USA, kde pokračoval v dokumentaci porušování lidských práv v Číně. Často přednášel projevy v Kongresu i na akademické půdě.

V roce 2008 jeho nadace založila muzeum, jehož cílem je „uchovat památku na množství obětí pracovních táborů a sloužit k informování veřejnosti o zločinech spáchaných čínským komunistickým režimem“. Čína sice oficiálně pracovní tábory i takzvanou převýchovu prací již zrušila, práce trestanců je ale nadále klíčovou součástí čínského vězeňského systému.

Katolík Harry Wu během svého života vedl rovněž kampaň za svobodu vyznání, proti trestu smrti, obchodování s orgány i proti přísné kontrole porodnosti v Číně. Byl hlasitým zastáncem politických vězňů a oponentů vlády v Pekingu, včetně tibetského duchovního vůdce dalajlamy a stále vězněného nositele Nobelovy ceny za mír z roku 2010 Liou Siao-poa.

Harry Wu je také autorem několika knih a dokumentárních filmů na téma lidských práv. Snímky Čínský gulag a Komunistická charita, které poukazují na kruté podmínky v pracovních táborech a na velké množství popravených lidí v Číně, byly promítnuty také na festivalu Jeden svět v Česku v roce 2004 za autorovy přítomnosti. V roce 2010 se Harry Wu zúčastnil v Praze konference o zločinech komunismu.