Boje o Palmýru vrcholí. Syrskou armádu podporují desítky ruských náletů

Syrské vládní jednotky za masivní podpory ruského letectva pokračovaly v dobývání Palmýry. Podle Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v Sýrii monitoruje z Británie, mají vojáci pod kontrolou třetinu města, zejména na západě a severu. Agentura Reuters hlásí zapojení syrských vládních jednotek i na jihu města.

Stará pevnost v Palmýře je v držení syrských vládních jednotek
Zdroj: Reuters/SANA

Podle SOHR jde o dosud nejtěžší boje ve třítýdenní ofenzivě syrské armády a jejích spojenců zaměřené na znovudobytí města, které je od loňského května v rukou bojovníků Islámského státu.

Palmýra má strategickou polohu a kontroluje východní přístupy do nejdůležitějších oblastí Sýrie, které ovládají teroristé.

Podle syrské státní televize citované agenturou AFP dobyly syrské vládní jednotky po těžkých střetech severní předměstí Palmýry. Státní tisková agentura SANA informovala, že vládní jednotky spustily také několik operací na jihu města.

V pátek dobyly syrské jednotky v Palmýře starou pevnost, která leží nedaleko místních antických památek. Nyní se bojuje o přístupy do Palmýry a syrská armáda se snaží dokončit obklíčení. Dobytí města by bylo největším úspěchem syrské armády od podzimu, kdy se do bombardování teroristických cílů v Sýrii zapojilo Rusko.

„Bitva o Palmýru vstoupila do závěrečné fáze a v srdci města probíhají urputné boje,“ řekl agentuře AFP syrský důstojník v terénu.

Rusové provedli kolem Palmýry desítky náletů

Jak oznámilo ruské ministerstvo obrany, ruské letouny uskutečnily během posledních 24 hodin v oblasti Palmýry 40 náletů, zasáhly 158 cílů IS a zabily více než 100 ozbrojenců. Ministerstvo tvrdí, že rovněž zaznamenalo v Sýrii devět porušení příměří.

Příměří v zemi platí od konce února, nevztahuje se ale na území ovládané radikály z Islámského státu a fronty An-Nusra napojené na Al-Káidu. Částečný klid zbraní však umožnil dopravit humanitární pomoc do oblastí, které byly dříve kvůli obléhání nepřístupné. Mezinárodní výbor Červeného kříže oznámil, že v pátek dopravil potraviny a hygienické potřeby do tří oblastí na jihu Damašku.

Letecké záběry divadla v Palmýře
Zdroj: Reuters/RURTR

Syrská armáda zahájila boj o Palmýru, zahrnutou do seznamu světového dědictví UNESCO, 7. března. Palmýra byla ve starověku významnou zastávkou na trase karavan. Dnes leží v poušti a je v ní rozsáhlé a cenné archeologické naleziště. Islamisté archeologickou lokalitu zaminovali a zničili dva významné chrámy: Belův a Baal-Šaminův.