Turecká odveta za ruské sankce nebude, prohlásil Erdogan

Turecko si zachová „odměřený přístup k emocionálnímu chování Ruska“ a nebude zasahovat proti ruským občanům či zájmům na tureckém území. V souvislosti s prudkým ochlazením rusko-tureckých vztahů po sestřelení ruského bombardéru tureckou stíhačkou to prohlásil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Recep Tayyip Erdogan
Zdroj: ČTK/AP Autor: Kayhan Ozer

Erdogan zejména slíbil, že Ankara nebude vyhošťovat ruské občany přítomné v Turecku. „To by nebylo hodno Turecka,“ prohlásil a odsoudil ekonomické sankce uvalené Ruskem. „Rusko je naším strategickým partnerem, ale podívejte se, co dělají: trestají naše podnikatele,“ řekl. „Nebudeme používat stejný jazyk,“ dodal.

Moskva se rozhodla obnovit vízovou povinnost pro přijíždějící turecké občany s platností od 1. ledna a vyzvala své občany, aby necestovali do Turecka. Přicházejí ale také stále častější informace o šikanování tureckých občanů a firem ruskými úřady. Ruská vláda v úterý zveřejnila seznam tureckých plodin, výrobků a potravin, jejichž dovoz od Nového roku zakáže v odvetě za sestřelení bombardéru. Kromě ovoce a zeleniny se na seznam dostalo také drůbeží maso, sůl a řezané květiny. Zákaz se však nevztahuje na zboží, které si jednotlivci vezou pro osobní potřebu v povoleném množství.

Turecký prezident upozornil, že jeho země je připravena se obejít bez ruského plynu, který je v současnosti hlavním zdrojem energie země. „Vždycky jsme se zemním plynem nežili. Turecký lid je zvyklý na strádání,“ uvedl Erdogan, který sám čelí opoziční kritice po výstavbě obřího luxusního prezidentského sídla v Ankaře.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov oznámil, že se sejde se svým tureckým protějškem Mevlütem Cavusogluem na zasedání Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). To se koná v Bělehradě od 3. do 4. prosince. Cavusoglu nicméně upozornil, že nedostal zatím oficiální odpověď na výzvu k setkání.