Srbský premiér: Nikdy neuzavřeme své hranice uprchlíkům

Srbsko nikdy neuzavře své hranice uprchlíkům, prohlásil srbský premiér Aleksandar Vučić. Dodal však, že vůdci Evropské unie musí pomoci vytvořit plán, jak se vypořádat s desítkami tisíc běženců proudících na Balkán. Zástupci Evropské unie a Balkánu jednali o uprchlické krizi na konferenci ve Vídni, zastínila ji ale zpráva o nálezu 50 mrtvých běženců v odstaveném nákladním autě.

Uprchlíci v Srbsku
Zdroj: ČTK/AP Autor: Darko Vojinovic

Asi 100 tisíc migrantů, mnozí ze Sýrie a dalších konfliktních oblastí Blízkého východu, vstoupili letos do Srbska na své cestě na sever do Maďarska a schengenské zóny volného pohybu. Maďarsko nyní staví čtyři metry vysoký a 175 kilometrů dlouhý plot na hranicích se Srbskem ve snaze zabránit přílivu migrantů.

„Nikdy nepostavíme žádné ploty, žádné zdi,“ uvedl srbský premiér Vučić v rozhovoru před vrcholnou schůzkou představitelů zemí západního Balkánu ve Vídni.

„Mluvíme o zoufalých lidech, nemluvíme o zločincích a teroristech. Jsou na cestě za lepším životem pro sebe a pro své děti: potřebují pomoc, nepotřebují potrestání. Nemůžete ploty zastavit běh života.“

Aleksandar Vučić

Srbský premiér

Uprchlíci by podle něj hledali jiné cesty, jak se dostat do západní Evropy. „Mohou projít Bulharskem a Rumunskem, mohou jít do Chorvatska,“ poznamenal Vučić.

Video Zástupci EU a Balkánu jednají ve Vídni
video

Zástupci EU a Balkánu jednají ve Vídni

Po víkendovém kolapsu bezpečnostních složek na makedonsko-řecké hranici se k Maďarsku přesouvají další tisíce běženců. Tamní vláda proto chystá další opatření: zvažuje nasazení armády a zavedení přísnějších trestů za převaděčství i nelegální přechod hranic. Budapešť si zároveň stěžuje, že ji Brusel nechal na holičkách, a žádá větší podporu.

„Chápu, že v Evropě nikdo nechce líné lidi, kteří berou dávky. Mám vystudované účetnictví, umím jazyky. V Sýrii nemám budoucnost, tam mě čeká jen smrt. Tohle není otázka volby, ale boj o přežití.“

Syrský uprchlík Yasan

Uprchlíci v Srbsku
Zdroj: ČTK
Autor: Koller Jan

Prázdná místa pro uprchlíky

Jiný pohled na uprchlickou krizi nabídla srbská pověřenkyně pro rovnoprávnost Brankica Jankovičová. Navrhla požádat migranty, aby se v Srbsku usadili a pomohli tak vyřešit vylidňování země. „Měli bychom zvážit, zda migrantům nenabídnout, aby zůstali v těch částech Srbska, které jsou prázdné,“ řekla Jankovičová.

Srbsko se dlouhodobě potýká s klesající porodností i odlivem mladých lidí, kteří hledají práci v západní Evropě a USA. Počet obyvatel země od roku 2002 klesl o více než pět procent. Stovky vesnic se prakticky vylidnily.

Návrh Jankovičové, kterou do funkce navrhla vládnoucí koalice vedená konzervativní Srbskou pokrokovou stranou, vyvolal kritické ohlasy.

„Jak by se (migranti) měli integrovat do společnosti, pokud by žili v částech země, kde nejsou žádní lidé a kde není žádná ekonomická aktivita,“ namítá ředitelka Střediska pro euro-atlantická studia Jelena Miličová.

Srbsko zvažuje předčasné volby

Srbsko tvrdí, že přes jeho území letos prošlo 100 tisíc běženců, mnoho do Maďarska. Bělehrad, který si klade za cíl začít letos jednat o členství v EU, dostal od „osmadvacítky“ několik set tisíc eur na pomoc uprchlíkům, ale podle Vučiče to nestačí krýt náklady na péči o běžence. Dodal, že pro uprchlíky byly vyčleněny další tři miliony eur (asi 80 milionů Kč) a před blížící se zimou Srbsko vybudovalo tři centra pro utečence.

Premiér také řekl, že jeho vláda by se měla do konce září rozhodnout, zda vyhlásí předčasné volby. Vučić se ujal vlády v Srbsku loni na jaře poté, co se jeho Srbská pokroková strana stala jasným vítězem voleb. Řádné volby by se měly konat v roce 2018.