Zapomenutá tragédie: Od potopení „českého Titaniku“ uplynulo 100 let

Chicago - Před sto lety se na řece v centru města Chicago potopil parník SS Eastland. Při katastrofě zahynulo 844 lidí, z toho 220 Čechů. Na lodi se plavili zaměstnanci společnosti Western Electric s rodinami, které čekal piknik. V souvislosti s tragédií nebyl nikdy nikdo potrestán. V Chicagu proběhne řada ceremonií. Smutné výročí si připomínají i Čechoameričané. Na chicagském hřbitově se nedváno uskutečnilo slavnostní odhalení nového památníku obětem lodního neštěstí.

Cesta na piknik se změnila v horor

Pracovníci Western Electric se na osudný den těšili. Společnost pro ně připravila zahradní slavnost na druhém břehu jezera v Michigan City v Indianě. Zaměstnanci dorazili do přístavu spolu s rodinami. Mnoho z více než 2500 cestujících byli čeští, němečtí, maďarští a polští přistěhovalci.  

Hned v přístavišti na Chicago River se loď pod tíhou výletníků převrátila na bok a nabrala vodu. Byla vratká a pumpy pro přečerpávání vody nefungovaly.  

Kapela hrála do poslední chvíle

Parník kotvil mezi mosty v Clark Street a LaSalle Street na pravém břehu řeky. Z nábřeží celou katastrofu sledovaly tisíce bezmocných diváků. Ještě tři minuty předtím, než se levobok lodi zabořil do říčního bahna asi šest metrů pod hladinou, hrála kapela v podpalubí ragtime.

Z 844 mrtvých bylo kolem 220 Čechů. Jejich chicagská kolonie byla tehdy po Vídni ve světě nejpočetnější.   

100 let od potopení SS Eastland
Zdroj: ČTK/AP/Uncredited

Poslední přeživší tragédie zemřela pár měsíců před stým výročím 

Loni v prosinci zemřela poslední přeživší, 102letá učitelka z nedělní školy Marion Eichholzová. Když spolu s rodiči přežila katastrofu, byly jí pouhé tři roky – stejně jako řadě dalších obětí. „Je to smutné a trochu tajemné, že jsme přišli o poslední přeživší pouhé měsíce před 100. výročím,“ podotkl autor knihy „Potopení Eastlandu: Amerikou zapomenutá tragédie“ Jay Bonansinga. 

Marion vyprávěla o posledních okamžicích před katastrofou své mladší sestře Shirley. „Vzpomínala, jak byla na palubě, její matka seděla v křesle, najednou se loď začala zvedat. Hodilo ji to proti zábradlí, otec ji ale chytil. Byl to dobrý plavec, matce – která plavat neuměla – řekl, aby zůstali na palubě tak dlouho, jak to půjde,“ konstatovala Shirley. Nakonec ale všichni museli skočit do vody. „Vzpomínala, jak jí táta otíral vodu z obličeje,“ dodala sestra Eichholzové. 

Že je Eastland nestabilní, se vědělo dlouho před katastrofou

Eastland měl pověst „královny rychlosti“ v oblasti Velkých jezer, mezi zasvěcenými ale proslul snad ještě více svou nestabilností. Málem se převrhl už v roce 1903. Pouhé tři týdny před osudným pokusem o vyplutí nepochopitelně zvýšil inspektor Robert Reid povolený počet cestujících až na 2500 osob.

Vyšetřování posléze ukázalo, že Eastland vůbec nebyl schopný plavby, navíc byl přetížen. Oficiálně se nalodilo asi 2570 lidí, hovoří se ale až o 3200 cestujících. K nestabilitě lodi paradoxně přispěly i záchranné čluny přidané na pravobok. Balanční nádrže, které posilují stabilitu plavidla, byly ten den prázdné, neboť pumpy k jejich naplnění nefungovaly.

Před soudem stanuli členové posádky i majitelé lodi z firmy St. Joseph-Chicago Steamship. Stovky soudních procesů se táhly přes 20 let, ale potrestán nebyl nikdo. Odvolací tribunály vždy rozsudky zrušily. „Jednomyslný úsudek vyzněl v tom smyslu, že vinu nese zločinná nedbalost, šlendrián a ziskuchtivost,“ zhodnotil příčiny tragédie krajanský dobový tisk.

  • Eastland po rychlé opravě koupilo americké námořnictvo a sloužil jako cvičné plavidlo pod novým jménem Wilimette. Až v roce 1946 se vydal na zaslouženou cestu do šrotu.

Student objevil unikátní záběry

Student Jeff Nichols objevil před pár měsíci unikátní záběry v nizozemském válečném zpravodajském týdeníku. První záběr ukazuje dobrovolníky a záchranáře, jak se na převržené lodi snaží zachránit, co se dá. Druhý záběr byl natočen týden po katastrofě a zachycuje pokus o vyzdvižení plavidla.  

Video Unikátní záběry: Film o lodním neštěstí
video

Unikátní záběry: Film o lodním neštěstí

Unikátní záběry: Film o lodním neštěstí

Katastrofa lodi Eastland

V Chicagu se budou zapalovat svíčky 

Mezi 24. a 26. červencem proběhne na břehu řeky několik piet. V sobotu večer mohou lidé dorazit na koncert a rozsvítit svíčku. Lookingglass Theatre Company pak uvede své dílo Eastland: A New Musical. 

Velká většina utonulých krajanů byla pochována na Českém národním hřbitově v Chicagu (Bohemian National Cemetery), kde se uskutečnilo slavnostní odhalení nového památníku, který byl ke stému výročí vybudován ze zdrojů veřejné sbírky.  

Čechoameričané si připomněli 100 let od tragédie Eastlandu
Zdroj: MZV

Ceremoniálu se zúčastnily stovky krajanů. Položit květiny k památníku přišla i po sto letech řada příbuzných tehdejších obětí. Autorem památníku, jehož ústředním motivem je kormidlo vystupující z vodní hladiny, je Lubomír Dostál. Téma potopení parníku Eastland bylo také součástí festivalu Dny Prahy v Chicagu 2015.

/*json*/{"map":{"lat":41.87528502042351,"lng":-87.63577760055545,"zoom":16,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/