Ruská propaganda strčí sovětskou do kapsy - i díky trollům

Brusel - Evropa má recept, jak bojovat proti ruské propagandě. Příslušná studie vypracovaná pro Brusel navrhuje zacílit na celý ruskojazyčný svět, přiznává ale, že bude čelit mistrům v informační válce. Moskva totiž navazuje na to nejosvědčenější ze sovětských metod a doplňuje to prostředky digitálního věku. Stovky dobře placených takzvaných trollů se například dvanáct hodin denně věnují cílené manipulaci sociálních sítí. Podle expertů je tak nynější ruská propaganda mnohem lepší a účinnější, než byla ta sovětská.

Trollové pronikají na diskusní fóra, vymýšlejí a mění obrázky a videa. Každý se skrývá za stovkami falešných jmen. Denně musí pokrýt několik témat - ke své práci dostávají přesné scénáře. „Pravda se stává lží, lež pravdou, bílé bude černým. Je to velmi podivný svět,“ říká internetový aktivista a bývalý troll Marat Burchard. „Stojí za tím vláda. Není to soukromá iniciativa, ale vládní.“

Zaměstnavatelé dávají trollům k dispozici zdroje, na něž je třeba se odvolávat, a hlavní hesla, která je třeba používat. Vnější a vnitřní politika Ruska musí sklízet chválu, Ukrajina a Západ naopak. „Pokud se zadání týká například Ameriky, směřujeme to k tomu, že tam žijí špatně a bude jim ještě hůř,“ vysvětluje další bývalý troll Ludmila Savčuková.

Ukrajinská krize ruskou propagandu ještě zesílila. Západ teď hledá recept, jak se s ní vyrovnat, podle některých je ale pozdě. „Měli jsme to začít řešit už před deseti lety. Založit nezávislou televizi pro všechny rusky mluvící, něco jako celoarabskou Al-Džazíru,“ soudí Emin Milli, ázerbájdžánský disident a zakladatel Meydan TV. Pro takový finančně riskantní projekt ale teď není úrodná půda, tvrdí bruselský think-tank EED. Doporučuje začít podporou nezávislých médií v regionu, zesílit jejich propojování, produkci nezpravodajských pořadů a zvyšování mediální gramotnosti.

Video Ruští trollové se věnují cílené manipulaci na webu
video

Ruští trollové se věnují cílené manipulaci na webu

Šéfeditor týdeníku Economist Edward Lucas, který se podílel na zmíněné studii pro Evropskou komisi, v rozhovoru pro ČT uvedl, že je nutné se znovu poučit z toho, co se dělo ve studené válce: pronikat dovnitř Ruska s vlastním zpravodajstvím a na Západě vyvracet ruské konspirační teorie a propagandu. Pozemním vysíláním to není možné - musíme se soustředit na internet, říká Lucas. Prostředkem je prý především investigativní žurnalistika o ruské korupci, která pronikla až na Západ, a humor a satira, protože Vladimir Putin a jeho vládní klika o humor přišli.

Současná ruská propaganda je mnohem lepší než sovětská, říká Lucas. Ta sovětská podle něj měla slabinu v tom, že se snažila propagovat komunismus, který ale jako ekonomický systém nefunguje a je strašný jako systém politický. Dnešní ruská propaganda na to jde jinak: nevychvaluje Putina a Rusko, ale kritizuje Západ jako špatný, pokrytecký a dekadentní systém, který se rozpadá. Chybou Západu bylo domnívat se, že doba propagandy je za námi. Trošku jsme zapomněli na to, co jsme znali z éry studené války a díky čemu jsme ji vyhráli, říká šéfeditor Economistu.