Debalceve padlo, armáda zde prý přišla až o 3000 mužů

Kyjev - Obklíčené jednotky ukrajinské armády dnes vyklidily strategicky důležitou železniční křižovatku Debalceve a po lednovém ústupu z doněckého letiště utrpěly druhou těžkou porážku v boji o separatistický Donbas. Podle odhadu povstalců vládní vojsko ztratilo v Debalceve dva až tři tisíce vojáků, stovky dalších se prý vzdaly nebo padly do zajetí. Kyjev dnes ústup z města označil za „příklad efektivního velení“.

Rozkaz vyklidit Debalceve dostaly ukrajinské jednotky dnes ráno od prezidenta Petra Porošenka. Vojáci k ústupu použili silnici do 50 kilometrů vzdáleného města Artemivska. Porošenko pak odletěl na východ Ukrajiny, aby ustupující vojska podpořil a velitelům předal vysoká vyznamenání.

Podle ukrajinského televizního kanálu 112 Porošenko před odletem do „zóny protiteroristické operace“ prohlásil, že čtyři pětiny vojáků už z města ustoupily. Vojáci podle prezidenta opustili město s veškerou výzbrojí. „Ukázali tak světu, že žádný debalcevský kotel, o kterém hovoří povstalci, neexistoval,“ citovala televize hlavu státu. Kyjev povstalce z východu nazývá teroristy. Podle prezidenta byla debalcevská operace ze strany armády příkladem účinného vojenského velení. Armáda podle něj „dala povstalcům do zubů,“ když se pokoušeli Debalceve obklíčit.

Porošenko považuje ústup z Debalceve za příklad efektivního velení

Zdroj: ČTK/TASS
Autor: Palinchak Mikhail

Vedení samozvané Doněcké lidové republiky odhaduje počet ukrajinských vojáků zabitých v Debalceve na dva až tři tisíce. „Předpokládali jsme, že v obklíčení je deset tisíc mužů, až tři tisíce z nich přišly o život,“ řekl novinářům náměstek doněckého „ministra obrany“ Eduard Basurin. 

Ukrajinský zpravodajský server Ostrov oznámil, že rozhodnutí o ústupu z Debalceve padlo v sídle hlavy státu v úterý večer. „Ano, stahujeme vojáky z (debalcevské) kapsy a žádáme spojence o zbraně,“ řekl serveru zdroj z prezidentské kanceláře. „Vzhledem k tomu, že Rusko porušilo minské dohody, byla přijata vojenskopolitická rozhodnutí, která vejdou brzy ve známost,“ řekl zdroj ukrajinského serveru.

Video Letecké záběry Debalceve (zdroj: YouTube, Jurij Kasjanov)
video

Letecké záběry Debalceve (zdroj: YouTube, Jurij Kasjanov)

Letecké záběry Debalceve (zdroj: YouTube, Jurij Kasjanov)

Události: Pád strategického Debalceve

Horizont ČT24 k pádu Debalceve

Povstalci vojáky při odchodu z Debalceve ostřelovali

Odchod ukrajinských vojáků proběhl v bojových podmínkách, silnici z Debalceve do Artemivska povstalci ostřelovali z okolních výšin, uvedla agentura Unian. Reportér agentury AP viděl na silnici z Debalceve desítky ustupujících ukrajinských vojáků, zjevně rozhořčených, že do obleženého města nedorazily posily. Vyčerpaní bojovníci cestovali na nákladních automobilech, jiní, zranění a pokrytí prachem, odcházeli z obklíčení pěšky.

I ukrajinští novináři informovali o stovkách vojáků, kterým se podařilo proniknout z obklíčení a kteří pod záštitou Červeného kříže zamířili do bezpečí. „Za sebou podle rozkazů zničili všechno, co zničit měli,“ napsala agentura Unian. Ve městě ale zůstává mnoho mrtvých a raněných, co se s nimi stane, nikdo neví. „Kozáci chtějí ukrajinské zajatce vraždit po jednom, dokud nebudou na kolenou prosit za odpuštění,“ napsala agentura. Podle povstaleckých zdrojů se v Debalceve ukrajinští vojáci i se svou výzbrojí vzdávají po stovkách.

Město Debalceve tak stihl osud Ilovajska a doněckého letiště, dvou míst, kde ukrajinská armáda utrpěla loni v srpnu a letos v lednu těžké porážky. Masakr vojáků v Ilovajsku, kde separatisté obklíčili a zabili stovku ukrajinských vojáků, stál loni místo tehdejšího ministra obrany Valerije Heleteje. Doněcké letiště se pro vzbouřence stalo symbolem úspěšného boje za „Nové Rusko“. 

  • Zpravodaj ČT Miroslav Karas: „Podle povstaleckých zdrojů se v Debalceve ukrajinští vojáci i se svou výzbrojí vzdávají po stovkách. Vedení separatistů oznámilo, že bude propuštěn každý ukrajinský voják, který se dříve vzdal. Ti, kteří bojovali do poslední chvíle a zůstali v obklíčení, musí čelit následkům.“

Místa, kde se na východní Ukrajině stále bojuje
Zdroj: ČT24

Lukašenko se nabízí jako prostředník

Jako prostředník při dojednání klidu zbraní v Debalceve se dnes nabídl běloruský prezident Alexandr Lukašenko, který byl minulý týden hostitelem summitu Německa, Francie, Ukrajiny a Ruska v Minsku. „Jsme připraveni zajistit vyvedení všech ukrajinských vojáků a zaručit se, že už nikdy nebudou bojovat,“ řekl Lukašenko novinářům. Bělorusko je podle něj také připraveno převzít do úschovy zbraně, které ukrajinská armáda v obleženém městě nechá.

Kvůli aktuálnímu dění na Ukrajině si budou dnes večer opět telefonovat Angela Merkelová, Francois Hollande, Petro Porošenko a Vladimir Putin.

Video Vojáci dostali rozkaz opustit Debalceve
video

Vojáci dostali rozkaz opustit Debalceve

Vojáci dostali rozkaz opustit Debalceve

Porošenko před odletem do Donbasu

Karas: Z Debalceve přicházejí rozporuplné zprávy

Andrij Lysenko k situaci na východě Ukrajiny

Ani dnes se inspektoři OBSE do Debalceve nedostali

Mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) se do Debalceve zatím nedostala. „Takzvané lidové republiky odmítají misi OBSE do města pustit. Trváme na tom, aby tam byly okamžitě zastaveny boje,“ uvedl šéf ukrajinské mise OBSE. Dnes se pozorovatelé znovu pokusí do města proniknout. „Pokud budou odmítnuti, bude to mít vážné následky,“ uvedl turecký diplomat bez dalšího upřesnění.

Velení povstaleckých vojsk svůj odmítavý postoj zdůvodňuje obavou o bezpečnost evropských pozorovatelů. „Varovali jsme OBSE, že vstup do Debalceve je nebezpečný a záruky bezpečnosti Doněcká lidová republika prostě poskytnout nemůže,“ řekl vzbouřenecké agentuře DAN zástupce povstalců Denis Pušilin. Jeho stanovisko podpořil i stálý zástupce Ruska při OBSE Andrej Kelin. „Ve městě vybuchují granáty a létají kulky,“ uvedl.

Podle agentury DAN separatisté během úterka obsadili 14 dalších obcí v okolí Debalceve včetně několika uhelných dolů. Jejich ženisté prý zahájili vyhledávání min, aby se lidé mohli vrátit do svých domovů. Kromě Debalceve se v noci podle separatistů bojovalo i v okolí doněckého letiště a východně od azovského přístavu Mariupolu.

Doněčtí separatisté ohlásili odsun těžké techniky

Doněčtí separatisté dnes ohlásili začátek stahování těžké vojenské techniky z fronty na východě Ukrajiny. Odsun by měl být během dneška dokončen ve třech okresech. „Pět samohybných děl ráže 152 milimetrů bylo vyvezeno z obce Olenivka do místa trvalé dislokace,“ řekl mluvčí doněckého „ministerstva obrany“ Eduard Basurin. Těžké zbraně povstalci podle něj stahují i z měst Jasynuvata a Telmanove. Olenivka a Jasynuvata leží poblíž Doněcku, Telmanove asi hodinu cesty severovýchodně od Mariupolu.

Doněcké velení už v úterý oznámilo, že stahování těžkých zbraní, které mělo být zahájeno nejpozději v noci na úterý, bude postupovat po etapách. Výzbroj prý bude z fronty vyvedena nejprve v místech, kde se dodržuje dohodnutý klid zbraní. Stahování bojové techniky z fronty oznámili v úterý i luhanští radikálové, Kyjev ale jejich tvrzení popřel.

Ukrajinská armáda zatím odsun těžké výzbroje neohlásila. Hodlá s ním prý začít až v okamžiku, kdy separatisté přestanou porušovat zastavení palby. Podle minského protokolu má být odsun těžké techniky dokončen do dvou týdnů.