EK chce zvýšit potravinovou pomoc pro nejchudší obyvatele EU

Brusel - Evropská komise chce od roku 2009 zvýšit potravinovou pomoc pro nejchudší obyvatele unie o dvě třetiny, tedy na půl miliardy eur (zhruba 12 miliard korun). Zároveň hodlá rozšířit spektrum výrobků nabízených v rámci této pomoci. Dříve tato pomoc zahrnovala hlavně zemědělské přebytky, teď by měla obsahovat i potraviny z volného trhu. Přebytků je totiž extrémně málo.

Například v roce 2006 v celé unii potravinovou pomoc, kterou obvykle distribuují charity, dostalo 13 milionů lidí. Česká republika se loni do programu přijímání pomoci zapojila poprvé, a to pro období od loňského října do letošního září. Podle ředitele České federace potravinových bank Fabrice Martina Plichty je v Česku program omezený na pomoc lidem bez přístřeší.

Česká katolická charita a Česká federace potravinových bank, které pomoc rozdělují, měly v uplynulém období k dispozici 20 tun těstovin a zhruba stejné množství mouky.

Pro příští rok podle něj Česko žádost do programu nepodalo. Program původně mezi nejchudší obyvatele unie rozděloval zejména přebytky zemědělské produkce. Od poloviny devadesátých let ale do něj lze i nakupovat potraviny na běžném trhu. Nyní, když jsou přebytky extrémně nízké, by se podle komise nákup potravin do programu měl stát jeho trvalou součástí. Jinak by nebylo možné udržovat zásoby.

Podle eurokomisařky Mariann Fischerové Boelové 43 milionů obyvatel bezmála půlmiliardové unie si každý druhý den nemůže dovolit jídlo s masem. Dodala, že unie sice nemůže problém zcela vyřešit, ale může jej významně zlepšit. Proto eurokomisařka navrhuje rozšíření programu, mimo jiné i z důvodu, že jídlo v poslední době výrazně zdražilo.

S ohledem na nákup potravin na volném trhu by se členské státy měly od roku 2010 podílet na financování programu. V úvodní fázi by mělo z rozpočtu unie jít 75 procent prostředků, v nejchudších regionech pak dokonce 85 procent. Později by se podíl členských států měl zvýšit na polovinu. Návrh musí schválit Evropský parlament a jednotlivé členské státy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Novým šéfem NASA se stal Jared Isaacman

Americký Senát ve středu potvrdil miliardáře a soukromého astronauta Jareda Isaacmana jako nového šéfa Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), píše agentura Reuters. Isaacman se tak stal patnáctým šéfem úřadu. V republikány ovládaném Senátu pro něj hlasovalo 67 senátorů, proti jich bylo 30.
před 3 hhodinami

USA a Rusko budou o víkendu jednat na Floridě, píše Politico

Vyjednávači USA a Ruska se o víkendu sejdou v Miami na Floridě, aby projednali možnou cestu k míru v rusko-ukrajinském konfliktu, uvádí americký portál Politico s odvoláním na dva své zdroje. Součástí ruské delegace bude prý Kirill Dmitrijev, jenž je výkonným ředitelem Ruského fondu přímých investic a předním ruským vyjednávačem pro Ukrajinu. Očekává se, že americké zástupce povedou zvláštní zmocněnec Steve Witkoff a Jared Kushner, zeť amerického prezidenta Donalda Trumpa.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Ukrajinu je třeba podporovat, EU by ji ale měla financovat jako dosud, řekl Babiš

Česko nezpochybňuje potřebu podpory Ukrajiny Evropskou unií. Měla by být ale financována jako dosud, žádné mimořádné garance Česká republika dávat nebude, řekl před nadcházejícím jednáním Evropské rady premiér Andrej Babiš (ANO). Koalice podle něj o pozici jednala v úterý řadu hodin.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Odvolací soud umožnil setrvání Národní gardy ve Washingtonu

Americký federální odvolací soud ve středu rozhodl, že nasazení Národní gardy ve Washingtonu může prozatím pokračovat, čímž zvrátil verdikt nižší instance nařizující stažení vojáků. Informovala o tom agentura AP s tím, že gardisté v metropoli zůstanou i v roce 2026. Národní gardu, rezervní složku amerických ozbrojených sil, vyslal do hlavního města k policejní misi prezident Donald Trump.
před 4 hhodinami

Novela zákona o veřejnoprávních médiích vyvolává v Litvě protesty

Novináři a zástupci kulturní sféry protestují v litevském Vilniusu. Obávají se, že novela zákona o fungování veřejnoprávních médií ohrožuje jejich nezávislost a svobodu. Už minulý týden demonstrovalo na podporu médií ve Vilniusu několik desítek tisíc lidí. Znepokojení vyjadřují i mezinárodní organizace včetně Evropské vysílací unie. Podle vlády jsou změny v „Litevském národním rozhlase a televizi“ nutné. Parlament by měl o novele ve druhém čtení rozhodovat ve čtvrtek. Vládní koalice má teoreticky dost mandátů i na případné přehlasování prezidentského veta.
před 5 hhodinami

Europarlament žádá dostupnou možnost potratu pro všechny ženy v EU

Poslanci Evropského parlamentu ve Štrasburku vyzvali k tom, aby všechny ženy v EU měly možnost bezpečně podstoupit potrat. Ženy, které žijí v zemích, kde tento zákrok není povolen, by ho mohly podstoupit v jiném unijním státě bezplatně. Usnesení je nicméně pro členské státy nezávazné.
před 5 hhodinami

Aby Ukrajina přežila, potřebuje financování, jinak zkrachuje, varuje Rusnok

„V našem bytostném zájmu je posilovat společenství, jehož jsme součástí a které nám pomáhá se ochránit – jak EU, tak NATO. Rozhodují praktické kroky, ne gesta nebo vyjádření,“ komentoval v Interview ČT24 expremiér a bývalý guvernér České národní banky Jiří Rusnok fakt, že Rusko stále trvá na tom, že v jeho sféře vlivu leží i Česko. Aby Ukrajina přežila, potřebuje financování, jinak země zkrachuje ekonomicky a tím pádem i vojensky, dodal s tím, že Kyjev nebojuje jen za sebe, ale také za nás. Míní, že Rusko „má pořád choutky vykládat, že toto je jeho vlivové území“.
před 6 hhodinami

Slovenský soud pozastavil účinnost zákona rušícího úřad pro ochranu whistleblowerů

Slovenský ústavní soud ve středu pozastavil účinnost zákona, který měl zrušit stávající úřad na ochranu oznamovatelů protispolečenské činnosti a nahradit ho od ledna příštího roku novou institucí. Rozhodnutí soudu uvítala opozice, která mu minulý týden doručila podnět k přezkoumání zákona. Výhrady vůči němu měla také Evropská komise, slovenský generální prokurátor i slovenský prezident Peter Pellegrini. Soud zrušil i nové administrativní povinnosti pro nevládní organizace.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami
Načítání...