Benátky pod vodou: rekordní záplavy za posledních 22 let

Řím - Benátky v posledních dnech trápilo rekordní vzedmutí moře za posledních 22 let. Hladina tu byla 1,56 metru nad svým normálním stavem. Voda začala pozvolně klesat až dnes po poledni. Nezbývalo málo a záplavy mohly být největší za poslední tři desetiletí. Stalo by se tak, kdyby hladina vystoupala 1,6 metru nad normál. 

Téměř všechny ulice ve městě na laguně, zejména turistické centrum kolem slavného náměstí svatého Marka, však byly ještě po poledni zaplaveny vodou. Cestování po historickém centru bylo mimořádně obtížné, napsala agentura AFP. Záplavové centrum při benátské radnici upozorňovalo občany a turisty, aby se po městě pohybovali pouze v případě nezbytnosti. Cestování po městě ještě zkomplikovala stávka v dopravě.

Náměstí svatého Marka pod vodou

Voda by měla postupně klesat a v podvečer se vrátit na normální úroveň. V úterý dopoledne může znovu vystoupat na více než jeden metr, varovalo záplavové centrum. Jakmile voda stoupne nad 80 centimetrů, ocitne se náměstí svatého Marka pod vodou.

V únoru 1986 se laguna vzedmula o 1,58 metru, avšak více než 1,6 metru dosáhla před téměř 30 lety, v prosinci 1979, kdy se moře zvýšilo o 1,66 metru.

1966: Dva metry nad normální hladinou

Nejhorší vysoká voda v moderních dějinách Benátek se datuje ke 4. listopadu 1966, kdy město zalila voda až do výšky 194 centimetrů. Ve stejné době byly pod vodou i další části Itálie, kterou tehdy poznamenaly katastrofální záplavy.

Benátky se jen v období 1992-2002 ocitly pod vodou více než padesátkrát a měření prokázala, že v průběhu minulého století Benátky poklesly vůči okolní mořské hladině o 23 centimetrů.