„Vrtění psem“ po bulharsku je týrání zvířat

Sofia - Vlnu pobouření vyvolal víkendový záznam rituálu z bulharské vesnice Brodilovo na jihovýchodě země, při němž se roztáčí na laně zavěšený pes. Zvyk se udržuje 133 let od bulharské nezávislosti na Osmanské říši. Rituál zvaný tričane má vesnici očistit od zlých duchů. Kritici zvyku ale odmítají krutost zacházení s nejlepším přítelem člověka, který drsný rituál leckdy zaplatí životem.

Brodilovský starosta tričane v roce 2006 zakázal a od té doby se nařízení dodržovalo. V nedávné době ale oblast poprvé po letech postihla slintavka a kulhavka a úřady se domnívají, že obnovené vykonávání rituálu souvisí právě se snahou vypudit toto vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků.

Kolem trupu psa se omotá provaz přivázaný ke dvěma sloupkům, provaz se poté kroutí a nakonec se napne nad říčkou. Pes se na narovnávajícím se laně rychle roztočí a v závěru z úchytu vypadne. Zvíře je ale točením tak zmatené, že se někdy ve vodě dokonce utopí.

/*json*/{"map":{"lat":42.086184599276,"lng":27.857251167297,"zoom":15,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Bulharský psí rituál \"tričane\"
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24