Budapešť dostala měsíční ultimátum - buď kontroverzní zákony změní, nebo ať se připraví na právní důsledky. „Je jenom jeden bod, kde by dohoda mohla být problematická. Komisi vadí, že guvernér centrální banky a členové měnové rady skládají přísahu před parlamentem. Jde o symbolické gesto vycházející z naší historie. O tom ještě chceme vyjednávat,“ prohlásil Orbán.

Orbán se sejde s Barrosem kvůli ústavě
Orbán se sejde s Barrosem kvůli ústavě
PP 24.1.
Telefonát Ladislava Kerekeše
Ochotu jednat o kritice Orbán a jeho vláda deklarovali v minulých dnech již opakovaně. Objevují se ale i hlasy, že maďarský premiér mluví jinak v Bruselu a jinak doma před domácím publikem. Tento názor dnes zazněl i od nového šéfa Evropského parlamentu Martina Schulze.
Odstranění sporných pasáží, zejména co se národní banky týká, je pro Maďarsko důležité nejen kvůli hrozbě, že by kvůli nim mohlo stanout před evropskou justicí, nýbrž i kvůli zahájení jednání o případném záložním úvěru od EU a Mezinárodního měnového fondu. Tyto rozhovory totiž Brusel podmínil právě naplněním některých svých požadavků v této věci. Kurz forintu se vůči hlavním světovým měnám propadá a maďarský státní dluh se neustále zvyšuje.