Jako nové! Archeologové našli nejstarší kalhoty na světě

Peking – Nejstarší známé dochované kalhoty nalezli archeologové na pohřebišti v západní Číně. Předchůdce jezdeckých kalhot je podle expertů starý 3000 let a společně s dalším prehistorickým oblečením byl objeven v hrobech rozsáhlé pohřební lokality Jang-chaj v Tarimské pánvi v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang.

Zdroj: www.dainst.org Autor: M. Wagner/Joy Zhou

Pozůstatky vlněných kalhot se našly ve dvou různých hrobech ze 13. až 10. století před naším letopočtem. Jejich stáří odhalila radiouhlíková metoda. Mužům, kteří kalhoty nosili, bylo kolem 40 let. Střih kalhot naznačuje, že byly nošeny při jízdě na koních, konstatovaly vedoucí výzkumu Ulrike Becková a Mayke Wagnerová z německého archeologického ústavu v Berlíně. O nálezu zřejmě nejstarších kalhot na světě informovaly vědkyně v publikaci Quaternary International.

Kalhoty mají rovné nohavice a široký rozkrok. Byly vzorovány křížkovým stehem a sešity ze tří různých kusů vlněné tkaniny - dvou nohavic a dalšího dílu, který nohavice spojoval a tvořil rozkrok. V hrobech na stejném místě byly vedle těl uloženy i další předměty vztahující se k jezdectví a boji, jako je udidlo, bič, luk a válečná sekera, napsal The Daily Telegraph.

Všeobecně se má za to, že do poloviny třetího tisíciletí před naším letopočtem se muži i ženy v Asii a Evropě oblékali do sukní, šatů či kabátů. Kalhoty se začaly používat později - především kvůli jízdě na koni. Nález kalhot tuto teorii potvrzuje právě tím, že má široký rozkrok – aby jezdci umožnil roztáhnout nohy.

Zkoumání nalezených kousků oblečení probíhá v rámci projektu, jehož cílem je zjistit, co kousky oblečení nalezené podél Hedvábné stezky vypovídají o lidech, kteří je nosili, o jejich znalostech techniky a anatomie, sociálních strukturách, dostupných zdrojích a obchodních sítích.

Kožené boty z čínského Chami
Zdroj: www.dainst.org
Autor: ČT24