Kyjev: Vojáci bojují u hranic s kolonou ozbrojenců

Mariupol - Ukrajinská armáda tvrdí, že hranici s Ruskem přejela kolona s ozbrojenci. Vojáci s nimi nyní bojují. Podle Kyjeva mířila kolona k městu Mariupol na jihovýchodě země. Armáda ji zastavila poblíž Novoazovsku. Jeden z vojenských velitelů prohlásil, že se vzbouřenci možná pokoušejí otevřít novou jižní frontu.

„Dnes ráno se ruští vojáci, zamaskovaní jako separatisté, pokusili vytvořit novou oblast ozbrojeného odporu na jihu Doněcké oblasti,“ řekl mluvčí ukrajinské bezpečnostní rady Andrij Lysenko novinářům. „Neslyšel jsem o tom, ale je spousta dezinformací o našich 'invazích',“ odpověděl šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov na tiskové konferenci v Moskvě na dotaz ohledně ukrajinských zpráv o průniku ruské kolony.  

Podle Lysenka kolona složená z deseti tanků, dvou bojových vozidel pěchoty a dvou kamionů přejela okolo 5:20 (04:20 SELČ) hranice u Novoazovsku. Ukrajinští pohraničníci ale zahájili s útočníky boj a přivolali posily. Postup hlavní části kolony se podařilo zastavit - silnici mezi Novoazovskem a Mariupolem ovládá armáda. Z Ruska ovšem prý pokračuje ostřelování okolí Novoazovsku. 

Dříve média citovala jiné velitele, kteří odhadovali počet obrněnců v ruské koloně na desítky tanků a obrněných vozů, raketometů a kamionů se žoldnéři. Objevily se i zprávy, že ruská invaze začala. „Vypuklo to okolo osmé ráno. Objevilo se nejméně sedm tanků, raketomety a obrněné vozy,“ sdělila agentuře Reuters Ljudmila z Novoazovksku. Na některých tancích prý byly vlajky se znakem separatistické jednotky, která si říká Pravoslavná osvobozenecká armáda. Lidé v Novoazovsku se raději poschovávali do sklepů a z radnice stáhli ukrajinskou vlajku.  

O invazi nejde, uklidňuje armádní analytik

Armádní analytik Dmytro Tymčuk, citovaný agenturou Interfax-Ukrajina, ale ujistil, že ukrajinští vojáci zabránili koloně z Ruska v průniku do hloubi země. „Přátelé, nejde o otevřenou invazi Ruska. Kolona se pokoušela prorazit, ale obklíčili ji, proniklo jen pár kusů vojenské techniky,“ uvedl obvykle poměrně dobře informovaný Tymčuk na Facebooku.   

O pronikání ruské vojenské techniky přes rusko-ukrajinské hranice se spekuluje neustále. V posledních dnech se na Ukrajině hovořilo o údajném proniknutí nejméně dvou kolon obrněnců z Ruska na ukrajinské území, mluvčí bezpečnostní rady Lysenko ale nakonec zprávy o údajném průniku kolony obrněnců až do Luhansku nepotvrdil. Moskva podobné informace odmítá jako nepravdivé.