O Sputnik V se na Slovensku přihlásilo šestnáct tisíc lidí. Nevyužité vakcíny vláda daruje či prodá

Nahrávám video

Na Slovensku po měsíci skončila registrace na očkování Sputnikem V. Zanedlouho totiž ruské vakcíně vyprší spotřební lhůta. Projevilo o ni zájem šestnáct tisíc lidí, dávky ve skladech by přitom stačily pro sto tisíc obyvatel. Nevyužité ampule se vláda rozhodla darovat nebo prodat. Přihlásila se Argentina a několik balkánských zemí.

Jediný vrcholný politik na Slovensku, který se nechal Sputnikem V očkovat, je poslanec György Gyimesi (OĽANO). Uvádí, že chtěl vektorovou vakcínu a raději než látku od firmy AstraZeneca zvolil ruský preparát. „Není třeba hledat za tím žádné ideologické důvody. Považuji tuto vakcínu za skutečně kvalitní.“

Šestnáct tisíc zájemců ale označuje za neúspěch. Číslo by podle něj bylo vyšší, kdyby očkování začalo už v březnu. „Tehdy chyběly vakcíny a ochota očkovat se byla mnohem větší,“ míní Gyimesi.

Stejně jako jeho stranický šéf Igor Matovič mluví Gyimesi o kampani proti ruské vakcíně. Expremiér a současný ministr financí Matovič se přitom Sputnikem očkovat nenechal. Údajně proto, že často cestuje a ruskou vakcínu neuznávají všechny země.

„Příběh Sputniku na Slovensku je politickým fiaskem Igora Matoviče. Dobrá zpráva je, že otestoval sílu slovenských institucí a ty do značné míry obstály,“ míní komentátor Roman Pataj z Denníku N. Lékový úřad totiž nasazení Sputniku nepodpořil kvůli chybějící dokumentaci od výrobce.

Za neregistrovanou vakcínu se po výměně vlády nepostavil ani nový ministr zdravotnictví. Kritici mu vyčítají, že pro mnoho lidí byla nedostupná. Vakcinačních center pro Sputnik je na Slovensku jen osm, po jednom v každém kraji.

Podíl očkovaných první dávkou vakcíny proti covidu-19
Zdroj: ČT24

Slovensko v očkování zaostává

Problém se zájmem se ale netýká pouze Sputniku V. Rostou obavy, že Slovensko nedosáhne kolektivní imunity. V Unii patří k nejpomalejším, alespoň první dávku některé z vakcín má necelých čtyřicet procent lidí. Navíc panují velké regionální rozdíly. V Bratislavě dostala injekci polovina obyvatel, třeba v Gelnici ale sotva čtvrtina.

„Nečekejte, prosím, až na příchod třetí vlny, neboť to může být už brzo,“ vyzvala proto obyvatele prezidentka Zuzana Čaputová.

Zájem těch, kdo byli ochotní jít za vakcínou, už se vyčerpal a váhající po zklidnění epidemie ztratili obavy. Vláda proto zvažuje loterii nebo finanční odměny. Podle expertů bude klíčové posílit mobilní očkování na venkově a ve vyloučených komunitách. Do systému se nově zapojili i praktičtí lékaři.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Při výbuších v New Yorku zemřel člověk, desítky lidí byly zraněny

Během pátečním požáru a dvou výbuších v loděnici na newyorském Staten Islandu zemřel jeden člověk. Dalších 36 lidí utrpělo zranění, většinou hasiči a záchranáři. Příčina incidentů se vyšetřuje, napsala agentura AP.
před 2 hhodinami

Izrael provedl několik úderů v Libanonu, píše AFP

Izrael v pátek večer provedl pět leteckých útoků ve východním Libanonu poblíž syrských hranic. Zasáhl také dvě budovy v okolí města Súr na jihozápadě země, napsala agentura AFP. Navzdory podepsanému příměří z poloviny dubna mezi sebou svádí boje izraelská armáda s libanonským teroristickým hnutím Hizballáh.
před 3 hhodinami

EU a Mexiko podepsaly dohody. Mají posílit obchod a vést k odstranění cel

Evropská unie (EU) a Mexiko podepsaly dlouho odkládanou prozatímní obchodní dohodu (iTA) a další, takzvanou modernizovanou globální dohodu (MGA). Dohody by měly podle Evropské komise (EK) přispět k posílení politického dialogu a spolupráce mezi EU a Mexikem, vytvořit nové příležitosti v oblastech, jako jsou obchod, investice a čisté technologie, a zároveň posílit dodavatelské řetězce a podpořit cíle v oblasti klimatu. Cílem je i snížit závislost na Spojených státech a částečně se tak ochránit před cly, která zavedl prezident USA Donald Trump.
před 6 hhodinami

Podpora Putina klesá, demokraté cítí šanci

V Rusku roste nespokojenost lidí s politikou Vladimira Putina a jeho vládní strany Jednotné Rusko. Lidem se nelíbí zdražování, vypínání internetu či blokace sociální sítě Telegram. Vůdce komunistů Gennadij Zjuganov dokonce varoval před revolucí podobnou té v roce 1917.
před 8 hhodinami

VideoColbertova talkshow končí, podle kritiků kvůli Trumpovi

Stanice CBS po více než třiceti letech ukončila vysílání své verze večerní talkshow. Poslední dekádu pořad moderoval Stephen Colbert. Televize tvrdí, že se snaží šetřit, podle kritiků je ale za vším politika a snaha jít na ruku prezidentu Donaldu Trumpovi. Ten konec pořadu ocenil. Už dříve kritizoval i jiné moderátory, jako například Jimmyho Kimmela, jehož stanici ABC opakovaně hrozil odebráním vysílací licence.
před 9 hhodinami

Šéfka tajných služeb USA Gabbardová rezignuje

Šéfka amerických tajných služeb (DNI) Tulsi Gabbardová k 30. červnu z rodinných důvodů odstoupí z funkce. Informovala o tom stanice Fox News, podle níž to Gabbardová oznámila prezidentovi Donaldu Trumpovi. Rezignaci zdůvodnila vážným onemocněním manžela, kterému chce stát po boku. Trump Gabbardové poděkoval za práci. Funkci dočasně převezme její zástupce Aaron Lukas.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Nejméně 25 lidí zemřelo v Mali při útoku připisovaném džihádistům, píše AFP

Nejméně 25 lidí, převážně civilistů, zahynulo ve čtvrtek při koordinovaném útoku v centrální části Mali. Tamní úředníci jej připisují odnoži teroristické sítě al-Káida. Ozbrojenci zaútočili na pět vesnic v regionu Bandiagara, které vypálili a odkud ukradli dobytek. Jeden z úředníků agentuře AFP řekl, že z oblasti od rána hromadně prchají vesničané. Z útoku je podezřelá Skupina podporující islám a muslimy (JNIM). Mezi oběťmi je i několik tradičních lovců Dozo, kteří tvoří domobranu.
před 9 hhodinami

„Vracíme válku domů,“ napsal Zelenskyj. Ukrajina opět zasáhla ruskou rafinerii

Ukrajinská armáda podle prezidenta Volodymyra Zelenského v noci na pátek zasáhla ropnou rafinerii v ruském městě Jaroslavl, které leží asi 700 kilometrů od ukrajinských hranic. V okupované části Luhanské oblasti na východě Ukrajiny podle úřadů po dronových náletech zemřelo několik lidí a je asi čtyřicet zraněných, kvůli čemuž na žádost Moskvy zasedne Rada bezpečnosti OSN. Raněné po ruských útocích hlásí také Ukrajina v Chersonské a Sumské oblasti.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...