Americké úřady druhý den po sobě hlásí více než 50 tisíc nově nakažených

Úřady ve Spojených státech během pátku nahlásily přes 53 tisíc nových případů nákazy koronavirem. O den dříve agentura Reuters napočítala rekordních 55 405 oznámených infekcí, páteční součet by ale ještě mohl narůst, neboť údaj 53 483 případů byl platný ve chvíli, kdy na západním pobřeží USA do půlnoci zbývalo ještě více než šest hodin.

Davy lidí na pláži v kalifornském San Diegu
Zdroj: Reuters Autor: Bing Guan

Rekordně vysoké denní bilance ohlásilo sedm amerických států, a to Alabama, Aljaška, Idaho, Jižní Karolína, Mississippi, Severní Karolína a Tennessee.

Počet lidí pozitivně testovaných na virus SARS-CoV-2 od začátku jeho šíření se v pátek v USA blížil 2,8 milionu. Poslední týden v zemi registrovaní nakažení přibývají výrazně rychleji než při jarním vrcholu epidemie a více než dvojnásobným tempem oproti přelomu května a června. Nákaza je podle médií na vzestupu ve více než 35 státech.

Univerzita Johnse Hopkinse (JHU), která vede vlastní evidenci počtu nakažených, za pátek zaznamenala dokonce 57 683 nově potvrzených nákaz.

Lidí umírá méně, zřejmě díky většímu testování 

Denní počty hlášených obětí covidu-19 se nicméně v USA drží výrazně pod úrovní z dubna a začátku května. JHU za 24 hodin do pátečního večera evidovala 728 nových úmrtí spojovaných s nemocí z koronaviru, což souhrnnou bilanci americké epidemie posunulo na 129 405 mrtvých.

„Zdá se, že virus zabíjí menší část lidí, kteří se jim nakazí. V dubnu a květnu způsoboval covid-19 až tři tisíce úmrtí denně a připravoval o život přibližně sedm až osm procent Američanů, u nichž byla nákaza odhalena,“ uvádí v analýze deník The New York Times (NYT).

Odborníci údajně klesající trend úmrtnosti vysvětlují třemi klíčovými faktory. Jednak zvýšeným počtem prováděných testů na SARS-CoV-2, díky čemuž se odhaluje mnohem více případů nákazy s mírnými či žádnými příznaky. NYT napsal, že v USA se aktuálně denně provádí přes 600 tisíc testů, tedy několikanásobně více než na začátku jara.

Dalším faktorem je rostoucí efektivita léčby covidu-19 a tím třetím pak změna v „populaci pacientů“. Mezi novými případy nákazy koronavirem je nyní podle všeho menší podíl seniorů, u nichž je vyšší šance těžkého průběhu onemocnění. Například na Floridě střední hodnota věku pozitivně testovaných obyvatel klesla ze 65 na 35 let, píše deník.