Nejvyšší český panelák se dočkal opravy. Další stovky domů na ni čekají

Energeticky náročné, zastaralé, nehezké – přívlastky, které se hodí k mnoha panelovým domům na českých sídlištích. Celkově je na jejich rekonstrukci potřeba až 400 miliard a posledních sedm let suma průběžně po deseti miliardách stoupá. Přesto těch opravených přibývá. Momentálně se k nim zařadila i nejvyšší panelová stavba v Česku – ubytovna Kupa na pražském Jižním Městě.

Video Události: Nejvyšší český panelák se dočkal opravy
video

Události: Nejvyšší český panelák se dočkal opravy

 S 81 metry je dominantou Jižního Města od roku 1980. Slouží jako ubytovna pro tisícovku policistů a hasičů. Po dvouleté rekonstrukci teď mají oba panelové domy propojené můstkem novou fasádu a jsou kompletně zateplené.

„Práce zvnějšku trvala dva roky, uvnitř pracujeme na rekonstrukcích neustále,“ říká ekonomický náměstek ministra vnitra Jiří Zmatlík.

Náklady dosáhly 31 milionů korun. Oprava dvou hodinových strojů v nejvyšším patře budovy stála 200 tisíc korun. „Nová je pouze elektronika, která seřizuje čas automaticky. Dříve se to dělalo ručně,“ vysvětluje ředitel bytové správy ministerstva vnitra Miroslav Boháč.

Ze spojovacího můstku je vidět všech 340 panelových domů Jižního Města. A také jejich stav – na rekonstrukci jen na tomto sídlišti totiž čeká ještě pětina domů. 

V celém Česku je téměř 66 tisíc paneláků. Na jejich modernizaci, zateplení nebo výměnu bytových jader bude podle odhadů potřeba 330 až 400 miliard korun. Takové výdaje si ale řada vlastníků ani přes dotace na zateplení nemůže dovolit.