Peníze z Polska na zajištění vody v příhraničí Libereckého kraje nebudou stačit. Chybí asi 700 milionů

2 minuty
Události v regionech: 700 milionů korun na zajištění vody v příhraničí
Zdroj: ČT

Minimálně 700 milionů korun bude ještě potřeba přidat na zajištění pitné vody v příhraničí Libereckého kraje. Jedná se o oblast, která je postižená těžbou hnědého uhlí v polském Dole Turów. Jen peníze z Polska, které v rámci kompenzací přijdou, na to stačit nebudou. Na doplacení nákladů se tak bude podílet i česká vláda.

Jana Matějková vodu ve studni má, pitná ale od povodní v roce 2010 není. Prosakuje do ní potok. „My vodu využíváme na všechno, ale na pití ji musíme kupovat a nosit z obchodu,“ řekla obyvatelka Václavic.

Problém s pitnou vodou se týká asi šestnácti tisíc lidí. Zhruba tisícovka z nich potřebuje úplně nový vodovod. Práce mají začít ještě letos. „U tří akcí máme už stavební povolení, takže bychom velice rádi začali po výběrových řízeních. V druhé polovině tohoto roku,“ řekl předseda představenstva Severočeské vodárenské společnosti Tomáš Indra. 

Pokud se podaří dořešit financování, je podle něj firma připravena zahájit rekonstrukci úpravny vody Machnín. Stavební povolení už mají i vodovody v Chrastavě a Hrádku nad Nisou, v příštím roce by ho měl mít také nový přivaděč z Machnína do Hrádku.

Na Chrastavsku a Hrádecku by mohlo být hotovo do roku 2026. To ale neplatí pro oblast Frýdlantska, kde se má za čtyři roky teprve začít stavět. „My nejdříve musíme získat dokumentaci k územnímu rozhodnutí a v tom nám vlastně brání nezískané souhlasy jednotlivých vlastníků pozemků,“ vysvětlil předseda představenstva Frýdlantské vodárenské (FVS) Dan Ramzer. 

Firma počítá s modernizací úpravny vody Frýdlant a zajištěním nových zdrojů vody, a také s výstavbou vodovodů, které zajistí zásobování směrem na Bulovku a Dětřichov. Náklady se odhadují na 825 milionů korun. Všechny stavby by měly být hotové do roku 2030.

Libereckému kraji poslala Společnost PGE a polská vláda 35 milionů eur, tedy přes 850 milionů korun. „Jsou to peníze na výstavbu nových vodovodů, nových vodních zdrojů, v takzvaném prvním zatěžovacím stupni,“ řekl hejtman Libereckého kraje Martin Půta (SLK).

Peněz ale bude zapotřebí daleko víc. Chybí asi 700 milionů. „O tuto částku se podělí stát, je tím myšleno ministerstvo zemědělství a ministerstvo životního prostředí,“ ujistil ministr zemědělství Zděněk Nekula (KDU-ČSL).

Nejen vliv Dolu Turów, ale i sucha

Celkové náklady firmy odhadly na více než jeden a půl miliardy korun. Podle ministryně životního prostředí Anny Hubáčkové (KDU-ČSL) jsou tato čísla orientační, rozhodující budou ceny z veřejných soutěží. Hubáčková odmítla, že by dohoda byla špatná, protože peníze z Polska na zajištění vody pro pohraničí nestačí. „Musíme poctivě přiznat, že neřešíme jen vliv Dolu Turów, hodně řešíme i vliv sucha,“ řekla.

Liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) doplnil, že všechna jednání, která se s Polskem vedla, byla o spolufinancování projektů. „Pokud bychom měli důkazy, že všechny ty investice souvisí s Dolem Turów a jsou výsledkem důlní činnosti, tak bychom mohli žalovat společnost PGE, ale my takové podklady nemáme, protože tady neprobíhal monitoring,“ dodal.

O míře spolufinancování ministerstvy se bude jednat

O míře spolufinancování vodárenských projektů ministerstvy zemědělství a životního prostředí se bude znovu jednat v květnu nebo červnu. „Pro letošní rok do vodárenství počítáme obecně s částkou 1,5 miliardy korun a v rámci toho počítáme, že bude vybudováno 95 kilometrů nových vodovodů. Takže bude záležet na připravenosti jednotlivých projektů,“ doplnil ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).

Kompenzace jsou součástí česko-polské dohody o řešení vlivu těžby v polském Dole Turów u českých hranic. Země se dohodly na náhradě 45 milionů eur, tedy v přepočtu zhruba 1,1 miliardy korun. Jde o kompromis. Na transparentní krajský účet dorazily peníze na začátku února, deset milionů eur dostal český stát. O dotace z fondu budou moci žádat obce z dotčeného území a také vodárenské společnosti. Ve fondu zůstanou z rozhodnutí krajských zastupitelů i úroky z vložených peněz, za rok to může být dalších 30 milionů korun. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Ohnisko havárie na Přerovsku ochrání i protipovodňové hráze

Ohnisko havárie cisteren s toxickým benzenem v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku budou chránit protipovodňové hráze. Kontaminovanou lokalitu budou svou výškou chránit i pro případ stoleté vody. Protipovodňová opatření jsou součástí sanačního projektu firmy Dekonta, která má likvidaci ekologické havárie na místě na starosti. Povodí Moravy jí kvůli ochraně kontaminované lokality i před povodněmi poskytlo mapy rozlivů.
před 1 hhodinou

Kvůli suchu a větru hrozí požáry

Kvůli přetrvávajícímu suchu a očekávanému větru varují meteorologové před zvýšeným nebezpečím vzniku a šíření požárů. Výstrahu vydali na středu a čtvrtek pro většinu území Čech, Vysočinu a část Jihomoravského kraje.
před 4 hhodinami

Bojoval u Kyjeva i na Dukle, nejdřív ale Jan Ihnatík skončil v gulagu

Voják, legionář a vězeň sovětského gulagu. Janu Ihnatíkovi je sto tři let, jako mladík chtěl s přáteli bojovat proti Hitlerovi, a proto utekl do Sovětského svazu. Tam byl ale za nelegální překročení hranice odsouzen na tři roky nucených prací a deportován do pracovního tábora stovky kilometrů severně od Moskvy. Teprve po propuštění se přihlásil do nově vzniklých československých jednotek.
před 4 hhodinami

Pomáhal druhým, jemu lékaři zatím pomoci nedokáží. Voják skončil na vozíku

Třicetiletý Tomáš Szotkowski působil v armádě. Jeho posláním bylo pomáhat lidem, teď je ale odkázán na pomoc ostatních on sám. Třicetiletý muž z Písečné u Jablunkova na Frýdecko-Místecku totiž skončil po úrazu na vozíku. Na lékaře, který by mu pomohl s léčbou jeho diagnózy, stále marně čeká. A neúspěšné žádá o invalidní důchod.
před 6 hhodinami

Německý odpad z Jiříkova zmizí do deseti týdnů. Může to zaplatit Bavorsko

Odvoz desítek tun nelegálního německého odpadu z Jiříkova zaplatí Bavorsko, pokud to nezajistí hornofalcká firma Roth International, která se mezitím ocitla v insolvenci, řeklo mnichovskému listu Münchner Merkur bavorské ministerstvo životního prostředí. Jeho šéf Thorsten Glauber se v pondělí s českým ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem (KDU-ČSL) dohodli, že nepovolená skládka zmizí do osmi až deseti týdnů.
před 18 hhodinami

Česko zažilo nejteplejší den od začátku roku

Pondělí bylo nejteplejším dnem od začátku letošního roku, v Poděbradech teplota vystoupala na 24,5 stupně Celsia. Nad 24 stupňů naměřili meteorologové ještě v Doksanech na Litoměřicku a rovných 24 stupňů v Hradci Králové. Rekordní hodnotu maximální teploty pro 14. duben přepsaly čtyři ze 170 stanic měřících alespoň třicet let. Letní teploty budou pokračovat i během týdne. Na Velikonoce mírně klesnou, přesto budou svátky mimořádně teplé, informovali meteorologové.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Měnínská brána v Brně po opravě představí historii městského opevnění

Začala rekonstrukce Měnínské brány v centru Brna. Jediná dochovaná část městského opevnění projde rozsáhlými opravami. Po dokončení uvnitř vznikne nová expozice, která představí historii a vývoj brněnského městského opevnění.
před 20 hhodinami

Dopravní komplikace v Liberci pokračují, po tunelu se uzavřou i dva mosty

Dopravu v Liberci komplikuje už druhý měsíc rekonstrukce silničního tunelu. Od Velikonoc se situace ještě zhorší, protože stavbaři začnou s rekonstrukcí dvou mostů ve Švermově a Košické ulici. Tři rozsáhlé stavby přijdou Ředitelství silnic a dálnic zhruba na čtvrt miliardy korun.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami
Načítání...