Za únik v děčínské chemičce, při kterém zemřeli dva lidé, dostal muž podmínku

Soud potrestal tříletou podmínkou někdejšího zaměstnance chemičky v Děčíně v souvislosti s únikem fenolu před třemi lety. Zemřeli kvůli tomu dva lidé. Rozsudek není pravomocný, zmocněnec poškozené strany si ponechal lhůtu na odvolání.

Bývalý pracovník chemičky u soudu
Zdroj: ČTK Autor: Ondřej Hájek

Při havárii 26. dubna 2018 zemřel jeden člověk, další následkům zranění podlehl o necelý měsíc později. Příčinou havárie bylo prasknutí přečerpávací hadice při čerpání fenolu. Bývalý pracovník společnosti Vladimír Myka byl za čerpání chemikálie zodpovědný. Státní zástupce ho obžaloval z obecného ohrožení z nedbalosti.

Podle znalců šlo o důsledek nevhodného způsobu připojování přečerpávací hadice. Zdravotníci při havárii ošetřili 14 lidí.

Pracovník chemikálii špatně přečerpával

Policie nejprve obvinila tři pracovníky společnosti, v níž jedovatá leptavá chemikálie unikla. Jedním z nich byl pracovník, který podle kriminalistů zahájil čerpání fenolu v rozporu s předpisy a měl zvolit jinou metodu při čerpání. Právě ten stanul před soudem. Obžalovaný přiznal vinu a projevil lítost.

Chemotex je soukromý podnik, v roce 1993 byl privatizován. Většinu produkce podle jeho webových stránek tvoří tenzidy a detergenty, chemikálie pro strojírenský, stavební, textilní a papírenský průmysl a chemické speciality.