Praha začala očkovat bezdomovce v terénu. Pilotní místo je i pod Libeňským mostem

Praha začala očkovat lidi bez domova proti covidu-19 přímo v místech, kde se zdržují. Spolupracuje na tom s organizacemi Armáda spásy, Naděje a Drop In. Pilotní očkovací místo vzniklo i pod Libeňským mostem. Používá jednodávkovou vakcínu Janssen od firmy Johnson & Johnson.

Očkování
Zdroj: ČTK Autor: Ondřej Hájek

Záměrem vedení Prahy je zvýšit proočkovanost všech zranitelných skupin obyvatel, včetně cizinců bez pojištění a lidí bez přístřeší. V červnu začalo město očkovat klienty azylových domů a nocleháren, teď se zaměřuje na ty, kteří přespávají venku a jsou v kontaktu pouze s terénními pracovníky sociálních služeb. Pilotní očkování začalo v improvizovaném místě pod Libeňským mostem. Dosud tam zdravotníci naočkovali dvacet šest zájemců.

„Díky tomuto nízkoprahovému způsobu a použití jednodávkové vakcíny Janssen můžeme snadno a rychle očkovat ty nejohroženější lidi na ulici, tedy lidi bez přístřeší, kteří jsou často staří a nemocní a vakcína by se k nim jinak dostávala komplikovaně. Řada z nich například nemá telefon a k očkování se nemohou registrovat,“ řekl Jan Desenský, ředitel pražské pobočky Centra sociálních služeb Karla Larssona Armády spásy.

Jídlo a očkování k tomu

Očkovací tým bude vyrážet také na místa, kam například jezdí mobilní výdejny jídla, a bude v době výdeje nabízet svou službu. Po vakcinaci zadá informace do centrálního systému a vystaví certifikát. Nabídne také podporu při kontrole zdravotního stavu po podání látky.

„Na území hlavního města je stále řada lidí, kteří propadli všemi záchytnými sítěmi a nemají přístup k očkování proti nemoci covid-19. Ve spolupráci s terénními službami jdeme těmto lidem vstříc a mobilní očkovací týmy mohou začít aktivně nabízet očkování přímo v místech, kde se tito lidé zdržují,“ uvedla radní pro sociální politiku a zdravotnictví Milena Johnová (Praha Sobě). Pokud u někoho nebude možné uhradit očkování z veřejného zdravotního pojištění, úhradu zajistí Praha.