Policie obvinila strojvůdce ze zavinění vážné nehodu vlaků u Perninku, která se stala loni v červenci

Police obvinila z obecného ohrožení z nedbalosti osmadvacetiletého strojvedoucího vlaku, který loni 7. července bez povolení dispečera vjel na trať u Perninku a způsobil podle závěrů policie vážnou nehodu. Jeho vlak se vzápětí srazil s protijedoucím vlakem a při srážce dva lidé zemřeli a čtyřiadvacet lidí se zranilo. Za pochybení hrozí strojvůdci až desetiletý trest.

Nehoda vlaků u Perninku
Zdroj: ČTK Autor: Slavomír Kubeš

„Při prověřování případu bylo zjištěno, že osmadvacetiletý muž jako strojvedoucí osobního vlaku po dojetí do stanice v Perninku na jednokolejné železniční trati neměl bez vážného důvodu splnit povinnosti uložené mu jízdním řádem a vnitřním předpisem provozovatele dané dráhy,“ popsala krajská policejní mluvčí Eva Valtová. Při odjezdu ze stanice podle vyšetřování neohlásil odjezd dispečerovi a nepočkal, až přijede protijedoucí vlak ze stanice Nové Hamry.

Na začátku letošního roku dospěla Drážní inspekce, která tragickou nehodu vyšetřovala, k závěru, že příčinou nehody bylo právě pochybení strojvůdce vlaku. K nehodě přispěla podle odborníků i absence zabezpečovacího systému. Ke stejnému závěru došla už dříve Správa železnic.

Záchranářům pomáhali i místní

Nehoda u Perninku se stala v těžko přístupném místě a vyžádala si mimořádné nasazení všech složek záchranného systému, včetně vrtulníku letecké záchranné služby, a to i z Německa. Záchranářům pomáhali také místní, kteří poskytovali zraněným první pomoc a přenášeli je z těžce přístupného terénu. Vlaky, které jely v době nárazu rychlostí asi padesát kilometrů v hodině, se čelně střetly, přičemž jedna ze souprav se nárazem posunula asi o dvanáct metrů.

V obou vlacích cestovalo třiatřicet lidí včetně personálu. Kromě dvou mrtvých si nehoda vyžádala devět středně a těžce zraněných a patnáct lidí se zranilo lehce. Způsobená celková škoda byla odhadnuta na částku přesahující dvacet pět milionů korun.