Muži inkasovali milionové provize za podvodné smlouvy. Soud jim potvrdil tresty 5,5 a 7 let vězení

Olomoucký vrchní soud potvrdil tresty dvojici mužů za podvodné uzavření několika set pojistných smluv, kterými připravili banky zhruba o 45 milionů korun. Organizátor podvodů Jozef Hliva si odpyká sedm let, Alois Kunovský 5,5 roku, rozhodl soud. Obžalovaní prostřednictvím obchodních zástupců sjednali přes 900 pojistných smluv, za které od pojišťoven získali provizi za uzavření. Smlouvy ale nebyly plněny. Obžalovaným původně hrozilo pět až deset let vězení.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Jan Třeštík

Hlavním organizátorem podvodů se smlouvami v letech 2012 a 2013 byl podle obžaloby Jozef Hliva. Jako jednatel společnosti s využitím svých znalostí ze Slovenska, kde je za obdobnou trestnou činnost trestně stíhán, instruoval Aloise Kunovského, aby prostřednictvím obchodních zástupců sjednal velké množství pojistných smluv ve velmi krátké době, za které měli organizátoři podvodů získat provize.

Hliva měl podle soudu z trestné činnosti největší majetkový prospěch, souzen byl za pojistný podvod jako organizátor a za úvěrový podvod. Odvolal se pouze proti trestu, k trestné činnosti se přiznal v závěru hlavního líčení.

Kunovský byl podle rozsudku druhým hlavním pachatelem, na druhou stranu nebyl dosud trestně stíhán. Podle soudu většinu výnosů odevzdával Hlivovi. V případu byl původně souzen také Miroslav Kašpar, který podle rozsudku způsobil škodu přes 400 tisíc korun. V jeho případě byl již rozsudek pravomocný, dostal podmíněný trest.

Lidem slibovali zaplacení části pojistného

Princip podvodu spočíval podle obžaloby v zisku provize od pojišťovny za zprostředkování, za jednu uzavřenou smlouvu to bylo nejméně 40 tisíc korun. Aby motivovali k podepsání smlouvy co nejvyšší počet klientů, najatí obchodní zástupci jim slíbili, že za ně zprostředkovatelská firma bude celé dva roky příspěvek na pojištění platit.

Firma však zaplatila obvykle jen první tři čtyři splátky, pár měsíců poté jim obvykle pojišťovna z důvodu dalšího neplacení smlouvu vypovídala. Klienti navíc museli obchodním zástupcům předat dalších 15 kontaktů na potenciální zájemce o sjednání pojištění a sehnat ještě další dva lidi, kteří by smlouvu uzavřeli.

Takto podle obžaloby Hliva podvodně získal od pojišťoven na provizích asi 22,3 milionu korun, Kunovský 21,8 milionu a Kašpar asi 400 tisc korun. Dalších zhruba 17 milionů korun jim už pojišťovny nevyplatily.