Lužická nemocnice v Rumburku je v úpadku. Zůstává v omezeném provozu

Lužická nemocnice a poliklinika v Rumburku je v úpadku, rozhodl Krajský soud v Ústí nad Labem. Věřitelé mají podle insolvenčního rejstříku dva měsíce na přihlášení svých pohledávek. Město Rumburk, jediný vlastník zadlužené nemocnice, vyjednávalo s Krajskou zdravotní o převzetí péče. Neuspělo a představenstvo zdravotnického zařízení požádalo minulý týden soud o jmenování insolvenčního správce.

Lužická nemocnice v Rumburku
Zdroj: ČT24

Lužická nemocnice zajišťuje péči pro 55 tisíc obyvatel Šluknovského výběžku, od poloviny července je ale v insolvenci. Loňská ztráta dosáhla 52 milionů korun, na konci května už hospodaření vykazovalo ztrátu dalších 18 milionů.

Podle seznamu závazků navíc nemocnice dluží dalších bezmála čtyřicet milionů korun dodavatelům a pojišťovnám. Většina z nich byla splatná před více než třemi měsíci.

Nemocnice má 230 zaměstnanců a zatím zůstává v provozu, byť je kvůli dovoleným omezený. „Dnes jsme pouze oznámili, že od pátku 16. srpna do pondělí 2. září bude z provozních důvodů uzavřeno chirurgické oddělení, a to jak lůžková část, tak ambulance,“ řekl ředitel Petr Dubravec. S prohlášením úpadku to podle něj nesouvisí, hlavním důvodem je nedostatek personálu kvůli dovoleným. Ani výpovědi podle něj zatím zaměstnanci ve větší míře nepodávají.

Krajská zdravotní byla připravena nemocnici převzít a zajistit péči za podmínky, že Rumburk uhradí ztráty z loňského a letošního roku. Město ale žádalo nejprve garance zachování péče. Žádná dohoda tak nebyla uzavřena.

Krajská zdravotní je podle předsedy svého představenstva Jiřího Nováka připravena o převzetí jednat se správcem a zároveň má plán, jak zajistit péči ve Šluknovském výběžku prostřednictvím děčínské a ústecké nemocnice. „Máme připravena i lůžka,“ uvedl již dříve Novák.

Dlouhodobé problémy

Vlastníkem Lužické nemocnice a polikliniky je město Rumburk, které za posledních 15 let do zařízení investovalo zhruba dvě stě milionů korun. V loňském roce bylo v Rumburku hospitalizováno 5260 pacientů, dalších bezmála 33 tisíc ošetřily ambulance.

Výkony nemocnice v posledních letech klesají a ztráty se prohlubují, kvůli nejisté budoucnosti odcházejí lékaři i personál. Rumburské zastupitelstvo v červenci odmítlo uhradit další ztráty své nemocnice, pro město by to znamenalo zastavit na další dva roky veškeré investice.

Prohlášením úpadku podle rumburského starosty Lumíra Kuse (ANO) jednání o budoucnosti nemocnice pro město nekončí. „Dál budeme jednat s Krajskou zdravotní a zahrneme do toho také insolvenční správkyni. Naší snahou je zachování péče.“ Jednání budou podle něj pokračovat v příštím týdnu. Také mluvčí Krajské zdravotní Ivo Chrástecký potvrdil, že společnost je připravena dál jednat o zajištění zdravotní péče ve Šluknovském výběžku.