Olomoucký půlmaraton v sobotu výrazně omezí dopravu, nepojedou ani tramvaje

V Olomouci proběhne v sobotu 15. června už desátý ročník závodu Mattoni 1/2Maraton Olomouc, který opět přinese spoustu dopravních omezení. Uzavřeny budou všechny komunikace, po kterých závodníci poběží, a to od čtyř hodin odpoledne do pozdního večera. Letošního půlmaratonu se účastní deset tisíc běžců z celého světa. 

Olomoucký půlmaraton 2018
Zdroj: ČTK Autor: Libor Teichmann

V době konání půlmaratonu v Olomouci se musí řidiči připravit na desítky uzavírek po celém městě. Některé ulice budou neprůjezdné jenom v době konání závodu, několik míst ale bude úplně uzavřeno pro dopravu už od rána, například Horní a Dolní náměstí. 

Ulice, kterými povede běžecká trať, se budou uzavírat postupně, většina z nich bude neprůjezdná až do pozdních večerních hodin. Navíc po celou sobotu bude v dotčených ulicích platit zákaz zastavení, lidé by si tak měli svá vozidla včas přeparkovat. Omezení platí pro celou trasu závodu. 

Trasa olomouckého půlmaratonu
Zdroj: RunCzech

Tramvaje se zastaví, bez omezení pojede jenom pětka

Výrazné omezení v tramvajové dopravě musí cestující očekávat zhruba od 18:00. Dopravní podnik města Olomouce předčasně ukončí provoz linek 1, 2, 3, 4 a 7. Bez omezení pojede jenom linka číslo 5 mezi zastávkami Fibichova a Trnkova, provoz linky bude navíc posílen na interval patnáct minut.

Kvůli omezení tramvajové dopravy v Olomouci vypraví dopravce speciální linku X5, která pojede na trase Trnkova – Envelopa – Hlavní nádraží a Pavlovičky. Ostatní, dočasně zrušené linky nahradí tramvaje s označením X2 a X4.

Výrazné omezení a změna trasy čekají i autobusové linky MHD. Všechny trasy tramvají i autobusů v době konání půlmaratonu jsou popsány na webových stránkách Dopravního podniku města Olomouce.   

Olomoucký magistrát také zřídil bezplatnou dopravně-informační linku, která bude řidičům k dispozici ve čtvrtek a pátek od 9:00 do 17:00, v sobotu do desáté hodiny večer.