Turisté v Beskydech uvázli v závějích. Zachraňoval je vrtulník

Dva turisté uvázli ve čtvrtek odpoledne v oblasti Velkého Polomu v Beskydech v hlubokých závějích. Zcela vyčerpané je zachraňoval i vrtulník letecké záchranné služby. Naštěstí byli jen lehce podchlazení, uvedl mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl.

Záchrana turistů v Beskydech
Zdroj: Horská služba Autor: Radim Pavlica

Horská služba v Beskydech už delší dobu pohyb po hřebenech a ve volném terénu kvůli velkému množství sněhu nedoporučuje. Její náčelník Radim Pavlica počínání dvojice označil za hazard.

Turisté uvázli na hřebenu nedaleko Dolní Lomné kolem 15:00. V nedostupném horském terénu je nejprve na lyžích a s pomocí sněžného skútru hledali záchranáři Horské služby Beskydy.  Jejich transport do bezpečí ale nebyl po zemi možný, proto se záchranáři rozhodli povolat vrtulník.

„Vyčerpanou dvojici v hlubokých závějích horští záchranáři nalezli, ale jejich transport z místa se jevil jako velmi obtížný. Proto přivolali vrtulník záchranné služby.“

Lukáš Humpl

mluvčí moravskoslezských záchranářů

Záchranáři: Turisté hazardovali se životem 

Pavlica uvedl, že muž a žena vyrazili po turistické značce, která nebyla vůbec prošlápnutá. „Bořili se do hlubokého sněhu. Stoupali asi čtyři hodiny, když jim došly síly, zavolali horskou službu. Náš záchranář, který je našel, vyhodnotil, že nejsou schopni pokračovat vzhůru ani se vrátit, proto povolal vrtulník,“ řekl.

Pilotovi se naštěstí podařilo v zimním horském terénu přistát asi sto metrů od turistů. Oba postižené naložili na palubu stroje a ten s nimi odletěl do údolí. „Oba turisté měli velké štěstí, protože z nepříjemné situace vyvázli bez zranění, pouze s fyzickým vyčerpáním a lehkým podchlazením,“ dodal Humpl.

Podle Pavlici dvojice v takových sněhových podmínkách hazardovala se svým životem. „Navíc, kdyby vrtulník nemohl přistát, museli bychom nasadit nejméně deset lidí, abychom je zachránili,“ řekl náčelník.