Výbuch v Mostkovicích ničil domy po desítkách. Ve sbírce se nyní vybralo přes milion

Ve veřejné sbírce pro obyvatele Mostkovic na Prostějovsku se zatím podařilo vybrat bezmála 1,4 milionu korun. Tři čtvrtě milionem přispěl Olomoucký kraj. Obec s patnácti sty obyvateli zasáhla v září mohutná exploze rodinného domu, která nejenže zdemolovala epicentrum výbuchu, ale poškodila i dalších šedesát budov ve své blízkosti.

Video Události
video

Reportáž: Sbírka na Mostkovice

Mohutná detonace otřásla Mostkovicemi 22. září. Exploze byla tak silná, že ji slyšeli i v pět kilometrů vzdáleném Prostějově. Tlaková vlna na domech v okruhu několika stovek metrů od epicentra výbuchu poškodila nejen střechy a okna, ale podle starosty obce Jaroslava Pešky poničila také interiéry, kterými se prohnala.

V sutinách rodinného domu, kde v explozi došlo, byl nalezen mrtvý člověk. Objekt už se podařilo strhnout, značně poškozeny jsou ale i další dva domy v sousedství.

Případ vyšetřuje policie pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti, vlastní příčina exploze ovšem zůstává i po čtvrt roce neznámá. Plyn už policisté vyloučili, jednou z možností je výroba nelegální pyrotechniky.

Sbírka s pomocí kraje

Předběžný součet všech škod činí zhruba dvaadvacet milionů korun. Něco zaplatí lidem pojišťovny, jenže některé rodiny nebyly pojištěné vůbec. Mostkovice s Olomouckým krajem krátce po výbuchu vyhlásily veřejnou sbírku na pomoc lidem, kterých se exploze dotkla.

Na sbírkové účty dosud dorazil bezmála milion a čtyři sta tisíc korun. Výtěžek sbírky pomůže i rodině Oháňkových, která musela svůj dům zbourat, ale na stejném místě už staví nový. „Přispívají nám jak podnikatelé přímo z Mostkovic, tak obyčejní občané – podle toho, kolik jim dovolí rodinný rozpočet,“ informovala vedoucí kanceláře obecního úřadu Magdaléna Všetičková.

Tři čtvrtě milionu pošle podle posledních informací i olomoucké hejtmanství. Naopak u prezidenta ani vlády místní s žádostí neuspěli.