Primátorem Ostravy je Tomáš Macura z vítězného ANO. Město chce dostat mezi „metropole Evropy“

Primátorem Ostravy se ve středu stal Tomáš Macura z vítězného hnutí ANO, který tak obhájil svou funkci. Na ustavujícím zasedání zastupitelstva dostal 47 hlasů, zastupitelstvo má 55 členů. Ostravu, v níž žije téměř 290 tisíc obyvatel, povede koalice ANO, ODS, Pirátů a lidovců. Podoba koalice se od voleb dvakrát změnila a koaliční smlouvu uskupení podepsala teprve v úterý. V zastupitelstvu bude mít 35 hlasů.

Primátor Tomáš Macura
Zdroj: ČTK Autor: Petr Sznapka

ANO bude mít v jedenáctičlenné radě šest zástupců, tedy nadpoloviční většinu, po dvou bude mít ODS a Česká pirátská strana a jednoho lidovci. Primátor bude mít šest náměstků – ANO má tři, ostatní partneři po jednom.

Náměstek Radim Babinec (ANO) bude mít na starosti majetek a veřejné zakázky, Kateřina Šebestová (ANO) jako dosud životní prostředí a Zuzana Bajgarová (ANO) investice. Andrea Hoffmannová (Piráti) povede školství a sport, Zbyněk Pražák (KDU-ČSL) dostane na starosti kulturu, sociální věci a zdravotnictví a Martin Štěpánek (ODS) finance a rozpočet. Členy rady budou za ANO Martin Bednář a Karel Malík, za Piráty David Witosz a za ODS Zdeněk Nytra, který bude mít svěřenou bezpečnost.

Primátor bezprostředně po volbě řekl, že si cení také hlasů opozice, protože podpora z řad opozičních zastupitelů nebývá obvyklá. „Teď je třeba hlavně pracovat, práce je před námi hodně. Čeká nás hlavně to, abychom Ostravu posunuli o kus dopředu,“ řekl.

Uvedl, že svou politiku měnit nebude a dál chce před silovou politikou dávat přednost konsensu. Přál by si, aby se v následujícím volebním období dodržovaly dohody a platila podaná ruka.

Primátor dodal, že bez ohledu na „politická trička“ bude nutné se spojit pro to, aby se Ostrava posunula mezi skutečné metropole nejen České republiky, ale i Evropy, kam podle něj právem patří.

Koaliční kolotoče

V krajském městě se bezprostředně po volbách rýsovalo pokračování nynější koalice ANO, hnutí Ostravak, ODS a lidovců. Uskupení se dohodla na spolupráci i obsazení resortů a začalo se pracovat na koaliční smlouvě.

Koncem října ale ANO podepsalo koaliční smlouvu s lidovci a Piráty, kteří nahradili ODS a hnutí Ostravak. Primátor to zdůvodnil tím, že uskupení nebyla s to dohodnout se na detailech spolupráce a řešení na magistrátu se začalo spojovat s uspořádáním v centrálním městském obvodu Moravská Ostrava a Přívoz.

Právě tam se Ostravak a ANO nedokázala domluvit. Už při změně partnera ale Macura naznačil, že by se koalice na magistrátu mohla ještě rozšířit. Do koalice tak ODS vstoupila až tento týden

V opozici skončí kromě Ostravaka se sedmi mandáty i KSČM s šesti zastupiteli, SPD se čtyřmi a ČSSD se třemi zástupci.